Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   5.3   0   24.48   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   7.6
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   10.66   13.52
Józefa Piłsudskiego   5.16   6.51
Tytusa Chałubińskiego   4.24   5.34
Zofii i Witolda Paryskich   4.62   6.09
Kuźnice   5.49   6.89
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.29   0.35
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Śr. 03.07 08:00
Zachmurzenie
11° / 10° zachmurzenie umiarkowane
Czw. 14:00
Deszczowo
16°
Pt. 14:00
Zachmurzenie
18°
Sob. 14:00
Zachmurzenie
22°
Nd. 14:00
Zachmurzenie
26°
Pon. 05:00
Zachmurzenie
17°
Zdjęcie promujące Zakopane

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej już niedługo!

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej wraca po raz dziewiętnasty. W tym roku będzie trwał od 30 czerwca do 11 sierpnia. Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury, we współpracy z lokalnymi parafiami, zapraszają serdecznie na niezapomniane wrażenia muzyczne. Czeka nas prawdziwa różnorodność stylów, muzycznych, emocji i miejsc koncertowych.

Festiwal zainauguruje koncert „Wajnberg VS Mendelssohn” podczas którego zagrają na fortepianie Michał Rot, laureat wielu krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych oraz na Wojciech Fudala na wiolonczeli, stypendysta rządu Belgii, absolwent Królewskiego Konserwatorium Muzycznego w Brukseli w klasie wiolonczeli Jeroena Reulinga.

Koncert odbędzie się 30 czerwca w Czerwonym Dworze, historycznym domu sztuki oraz regionalnej perle architektonicznej o godzinie 18:00.

W tym roku Festiwal zaprosi publiczność do wielu przestrzeni Zakopanego; na Olczę, Harendę, Na Górkę, a także do Miejskiej Galerii Sztuki oraz wspomnianego Czerwonego Dworu. Nie zabraknie koncertów w kościele św. Rodziny przy Krupówkach, gdzie z solowym recitalem wystąpią Irena Wisełka-Cieślar z Łodzi oraz Marek Vrábel, świetny organista słowacki. Natomiast w kościele na Krzeptówkach, w roli zarówno solisty, jak i akompaniatora zagra organista Wacław Golonka, który wraz z barytonem Marcinem Wolakiem wykona pieśni biblijne Antoniego Dworzaka, a także pieśni religijne Stanisława Moniuszki. Finał festiwalu odbędzie się w Parafii Tatrzańskiej Świętego Krzyża na ulicy Chałubińskiego.

W tym roku doświadczymy bogatej różnorodności kompozycji kameralnych, instrumentalnych, jak też czysto wokalnych, związanych tematycznie z Tatrami. W tej części nie zabraknie takich kompozytorów, jak Henryk Mikołaj Górecki, Karol Szymanowski, Wojciech Kilar, Sławomir Czarnecki, czy Bolesław Wallek-Walewski. Usłyszymy także interpretacje kameralistów NOSPR oraz zespołu Cracow Singers. Regionalną twórczość przybliży natomiast Kwartet Polonika, z występem „Podhale Orawa Spisz”.

Niepowtarzalnym fenomenem Festiwalu będzie obecność violi organista, niezwykle ciekawego i jedynego koncertującego instrumentu tego typu na świecie. Idea jego powstania pochodzi od Leonarda da Vinci, a projektu i budowy tego konkretnego instrumentu podjął się świetny krakowski pianista Sławomir Zubrzycki, którego również usłyszymy również w roli wykonawcy koncertu. Wydarzenie odbędzie się w Kościele św. Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie.

Dziewiętnasty Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Zakopanem to koncerty organowe oraz ambitna muzyka kameralna reprezentowana przez najwyższej klasy artystów. Organizatorzy wydarzenia serdecznie zapraszają pod Tatry na niesamowite przeżycia artystyczne i duchowe.

Szczegółowy program wydarzenia na www.festiwale.zakopane.pl

(MM)