Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   6.04   0   78.49   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   10.18
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   4.14   5.15
Józefa Piłsudskiego   2.9   3.67
Tytusa Chałubińskiego   4.21   5.35
Zofii i Witolda Paryskich   9.75   12.65
Kuźnice   3.58   4.53
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.37   0.49
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Śr. 03.07 14:00
Deszczowo
17° / 9° słabe opady deszczu
Czw. 14:00
Deszczowo
16°
Pt. 14:00
Zachmurzenie
19°
Sob. 14:00
Zachmurzenie
23°
Nd. 14:00
Deszczowo
24°
Pon. 11:00
Zachmurzenie
15°
Zdjęcie promujące Zakopane

Góry, szczęście i piosenki Magdy Umer

Za nami ósma już edycja Festiwalu „Inspirowane górami…” upamiętniającego kolejne rocznice nadania praw miejskich Zakopanemu poprzez stwarzanie wyjątkowej okazji do poznawania tradycji i historii miasta oraz sylwetek ludzi z nim związanych. Festiwal ukazuje Zakopane i Tatry jako źródło trwającej dziesiątki lat fascynacji i niewyczerpane źródło inspiracji. Upamiętnia także Ewę i Macieja Berbeków, których imię nosi.

Od 17 października w ciągu czterech dni festiwalowa publiczność mogła uczestniczyć w spotkaniu ze znawczynią literatury o tematyce górskiej prof. Elżbietą Dutką z Uniwersytetu Śląskiego oraz Ludźmi Gór, które nosiło intrygujący tytuł „Wibramy szczęścia” i poświęcone zostało szczęściu w kontekście realizacji górskich pasji i spełniania śmiałych marzeń. Na najmłodszych czekały z kolei warsztaty literacko-plastyczne i budowanie makiety Tatr.

Odbyła się także prelekcja Małgorzaty Ciepłej i pokaz zdjęć z Kamczatki – pięknej i dzikiej krainy niedźwiedzi, gorących źródeł, wulkanów i pysznych owoców morza, a także spotkanie zdradzające kulisy filmu „Broad Peak” w reżyserii Leszka Dawida, którego premiera została zaplanowana na styczeń 2021 roku, któremu towarzyszył pokaz obrazów Elżbiety Boukourbane pt. „Niebiesky” dedykowanych Ewie i Maciejowi Berbekom.

Tradycyjnie przez Rodzinę Berbeków przyznana została Nagroda im. Macieja Berbeki dla najwybitniejszego absolwenta Zespołu Szkół Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. Jej laureatem został Franciszek Rząsa. W Teatrze Witkacego odbył się wernisaż wystawy „Nostalgia. Tatry w malarstwie Arkadiusza Walocha” oraz koncert mistrzyni interpretacji piosenki literackiej – Magdy Umer, którą na scenie możemy podziwiać już od 50 lat. W wydarzeniu uczestniczyła Wiceburmistrz Agnieszka Nowak-Gąsienica.

Festiwal w niedzielę zakończyła Msza święta w intencji Ewy i Macieja Berbeków odprawiona w Sanktuarium Narodowym Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach.

Organizatorzy:
Miasto Zakopane, Rodzina Berbeków
Partnerzy:
Teatr im. St. I. Witkiewicza, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”. Gniazdo w Zakopanem, kino „Sokół”, Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego, Zakopiańskie Centrum Kultury, Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach
Mecenasi:
Wanda i Krzysztof Oleksowicz, Restauracja Zakopiańska

(AKS)

fot. APM