Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   7.1   0   39.7   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   16.6
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   22.26   28.02
Józefa Piłsudskiego   18.87   22.96
Tytusa Chałubińskiego   18.86   22.89
Kuźnice   1.56   1.81
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Czw. 23.01 07:00
Zachmurzenie
-2° / 1° zachmurzenie umiarkowane
Pt. 13:00
Śnieg
Sob. 13:00
Zachmurzenie
Nd. 13:00
Zachmurzenie
Pon. 13:00
Zachmurzenie
Wt. 04:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane

Nie igraj z lekami. W grę wchodzi Twoje zdrowie!

Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przedstawia kampanię edukacyjną „Świadomy pacjent – skuteczna terapia”, realizowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia wspólnie z Naczelną Izbą Lekarską i Naczelną Izbą Aptekarską. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na problem przyjmowania przez pacjentów zbyt dużej ilości leków. Hasło programu brzmi: „Nie igraj z lekami. W grę wchodzi Twoje zdrowie!".

Zażywanie wielu medykamentów jednocześnie, zwane polipragmazją, zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań i wzajemnych interakcji. Jest niebezpieczne dla każdego, a szczególnie dla osób starszych, które są obciążone chorobami przewlekłymi np. cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, czy niewydolnością krążenia.

Wielolekowość jest często konieczna w terapiach leczniczych, jednak aby była bezpieczna, powinna przebiegać pod kontrolą lekarską i w konsultacji z farmaceutą. 

W okresie pandemii koronawirusa wzrasta ryzyko przyjmowania zwiększonej ilości medykamentów, w tym leków bez recepty i suplementów. Obawy pacjentów o własne zdrowie rosną, dlatego masowo sięgają po środki o deklarowanych właściwościach uodparniających.

W tym miejscu  zachęcamy Państwa do zapoznania się z materiałami dotyczącymi omawianego problemu, zamieszczonymi na stronie Akademii NFZ: https://akademia.nfz.gov.pl/polipragmazja/ oraz do przeczytania załączonego wydawnictwa, poświęconego bezpiecznemu i odpowiedzialnemu zażywaniu leków.

Znajdą w nich Państwo odpowiedzi m.in. na pytania: Na co należy zwrócić uwagę stosując jednocześnie wiele różnych leków? Jak przyjmować leki i jak je przechowywać? Jak nie narażać zdrowia na negatywne interakcje leków z suplementami, z żywnością czy ziołami?

Zespół Profilaktyki Zdrowotnej
Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ


(APM)