"Jan Paweł II i Zakopane" Paweł Murzyn - fotografie
Miasto Zakopane, Zakopiańskie Centrum Kultury, Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór zapraszają do zapoznania się w formule online z wystawą fotografii Pawła Murzyna "Jan Paweł II i Zakopane". Wystawa prezentowana w przestrzeni wystawienniczej willi Czerwony Dwór skłania do refleksji, dokumentuje wizytę Ojca Świętego w Zakopanem oraz pielgrzymki delegacji zakopiańczyków do Watykanu. Wśród wybranych zdjęć są zarówno te bardziej znane, które obiegły świat, ale także te niepublikowane do tej pory, robione aparatem analogowym, zapisane na filmach, które przeleżały w archiwum rodzinnym nie ujrzawszy do tej pory światła dziennego.
Dobiegają końca obchody 100. rocznicy urodzin Największego z Polaków. 16 października minęły 42 lata od czasu powołania kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Z tej okazji przypominamy najważniejsze wydarzenie w historii naszego miasta, jakim była niezapomniana wizyta Ojca Świętego w Zakopanem w 1997 roku oraz spotkania z Janem Pawłem II w Watykanie.
W ramach prezentacji wystawy w formule online przygotowano kilka interesujących projektów towarzyszących. W kolejnych odsłonach oprócz zdjęć Pawła Murzyna, podzielonych tematycznie, można będzie zobaczyć materiał filmowy z oprowadzania kuratorskiego, posłuchać ciekawych relacji Zakopiańczyków, zajmujących się bezpośrednią organizacją wizyty Ojca Świętego, czy też tych obecnych na spotkaniach z Papieżem Polakiem. Wszystkie wymienione aktywności w ciekawy sposób przybliżą nam te niesamowite chwile obecności Jana Pawła II pod Giewontem, a także pielgrzymki do Stolicy Piotrowej.
Paweł Murzyn, urodzony 6 czerwca 1954 roku, przewodnik i pracownik Polskich Kolei Linowych, właśnie w dniu swoich urodzin w 1997 r. otrzymał od Jana Pawła II na Kasprowym Wierchu różaniec, który towarzyszy mu po dziś dzień. Wraz z przewodnikiem tatrzańskim Tomaszem Wojciechowskim po raz pierwszy zawiesili flagę na krzyżu na Giewoncie, przed przyjazdem Jana Pawła II do Zakopanego. Chociaż po wpisaniu krzyża na listę zabytków stało się to niemożliwe, to zanosi je symbolicznie co roku, kładąc u stóp Krzyża, o którym Ojciec Święty powiedział: „Dzisiaj dziękowałem Bogu za to, że wasi przodkowie na Giewoncie wznieśli krzyż. Ten krzyż patrzy na całą Polskę, od Tatr aż do Bałtyku, ten krzyż mówi całej Polsce: Sursum corda! –„W górę serca!”. Trzeba, ażeby cała Polska, od Bałtyku aż po Tatry, patrząc w stronę krzyża na Giewoncie, słyszała i powtarzała: Sursum corda! – „W górę serca!”. Amen”
W posłowiu do albumu fotograficznego zatytułowanego właśnie„Sursum corda”, wydanego w 2007 roku, autor zdjęć, znany zakopiański fotograf i dokumentalista zakopiańskich wydarzeń pisze: „Teraz, w to rocznicowe wspominanie, poprzez uwiecznione fotografiami zdarzenia, pragnę rozbudzić serca do wspomnień, do przeżywania tego ponownie w naszych umysłach. Może te myśli uchronią nas od zgubnego bombardowania złem tego świata. Samotny człowiek, zagubione szczęście – to brak pamięci i odwracanie się od wiary ojców”. Od najważniejszego w historii Zakopanego wydarzenia, jakim była wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II w 1997 roku, minęły 23 lata. Kolejne pokolenia nie mają już szczęścia doświadczenia spotkania ze Świętym, którego 100. rocznicę urodzin obchodziliśmy w maju. Słowa następcy św. Piotra kierowane do rodaków, tu, pod Giewontem, cichną w zgiełku codzienności. Warto więc przywołać tamte ważne dni zatrzymane w kadrze Pawła Murzyna, warto przywołać myśli Największego z Polaków oraz Hołd górali polskich, wygłoszony przez ówczesnego burmistrza Zakopanego Adama Bachledę-Curusia. Byśmy nie odwrócili się od wiary ojców w czasie „zgubnego bombardowania złem tego świata”.