Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Umiarkowana
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   38.2   0   0.7   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   62.5
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   57.91   70.17
Józefa Piłsudskiego   24.14   33.88
Tytusa Chałubińskiego   21.25   28.67
Zofii i Witolda Paryskich   38.05   50.4
Kuźnice   1.91   2.83
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pon. 25.11 13:00
Zachmurzenie
7° / 1° zachmurzenie duże
Wt. 13:00
Zachmurzenie
Śr. 13:00
Zachmurzenie
Czw. 13:00
Śnieg
Pt. 13:00
Śnieg
-1°
Sob. 10:00
Zachmurzenie
-1°
Zdjęcie promujące Zakopane

„Puzony i organy z Tatrami w tle”- tak moglibyśmy w skrócie opisać drugi koncert 18. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Zakopanem, który odbył się w sobotę 14 lipca o godz. 20.00 w Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. I właśnie tutaj, po raz pierwszy w czasie tegorocznego festiwalu, zabrzmiały organy. Na instrumencie zagrała Urszula Jasiecka-Bury, której towarzyszyli muzycy Krakowskiego Kwartetu Puzonowego: Paweł Cieślak, Grzegorz Pytlik, Bogdan Piznal i Andrzej Tkaczyk.

Mimo zmiennej pogody w Tatrach na koncercie zjawiło się wielu melomanów. Po raz kolejny mogliśmy się przekonać, że największą wartością muzyki jest jej przekaz trafiający do wrażliwego odbiorcy w każdym wieku. Wśród publiczności znaleźli się zarówno dojrzali znawcy muzyki organowej i kameralnej, jak również rodziny z dziećmi oraz grupy kolonistów spędzających wakacje w stolicy Tatr. Koncert był wyjątkowy również ze względu na swoje miejsce. Sanktuarium na Krzeptówkach powstało przed laty jako wotum dziękczynne za uratowanie życia Jana Pawła II po zamachu 13 maja 1981 roku.

„To chyba najsłynniejsze Sanktuarium nie tylko w Zakopanem, ale i w całej Polsce”- powiedział Dyrektor Artystyczny Festiwalu - Rafał Monita- „Pamiętam jak w latach mojej młodości stała tu obok kaplica. Któż by wtedy przypuszczał, że obok stanie kościół i że będą się w nim odbywały koncerty muzyki organowej i kameralnej” - dodał.

Kościół wybudowano w ciągu pięciu lat. Dokładnie dziewięć lat po zamachu na Jana Pawła II (13 maja 1990 r.) kardynał Franciszek Macharski wmurował kamień węgielny, który przywieziony został z grobu św. Piotra oraz z miejsca pierwszego objawienia Matki Bożej w Fatimie. W fundamenty kościoła wmurowano również papieski różaniec. Budynek zaprojektował inż. arch. Stanisław Tylka z Zakopanego, a wnętrze świątyni ks. Mirosław Drozdek. Ojciec Święty odwiedził to miejsce 7 czerwca 1997 r. podczas uroczystej konsekracji kościoła.

Podczas niespełna 90-minutowego koncertu zabrzmiała muzyka wielu epok. Artyści zaprezentowali niezwykle bogaty repertuar; począwszy od renesansu, poprzez barok i romantyzm, a skończywszy na współczesności. Wśród muzycznych bohaterów wieczoru znaleźli się m.in. Orlando di Lasso, Bach, Mozart, Czajkowski czy w końcu Marc Lys- ciągle żyjący i tworzący kompozytor.

Sobotni wieczór na Krzeptówkach dostarczył nam wszystkim niezapomnianych wrażeń. Pamiętając niezwykłe dźwięki z Giewontem w tle, już dziś zapraszamy melomanów na następny festiwalowy koncert.

W niedzielę 22 lipca o godz. 19.00 w zabytkowym, XVIII- wiecznym kościółku pw. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie przed publicznością wystąpią Julieta Gonzalez-Springer (sopran), Katarzyna Wiwer (sopran), Andrzej Zawisza (klawesyn) i Jakub Persona (instrumenty perkusyjne). W programie utwory z kręgu muzyki religijnej barokowej Hiszpanii, Katalonii i Meksyku. Wcześniej, o godz. 15.00, artyści spotkają się z publicznością na Kulturalnym Placu Niepodległości.

Organizatorami 18. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej są Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula i Zakopiańskie Centrum Kultury. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Dwójka- Program 2 Polskiego Radia, Radio Kraków, TVP 3 Kraków, Tygodnik Podhalański i Gość Niedzielny. Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny. Zapraszamy!

Tekst i zdjęcia: Zakopiańskie Centrum Kultury

(RKW)