Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   5.4   0   88.9   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   6.5
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   1.44   1.76
Józefa Piłsudskiego   1.01   1.31
Tytusa Chałubińskiego   0.77   1
Zofii i Witolda Paryskich   1.71   2.34
Kuźnice   0.01   0.02
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Śr. 01.01 16:00
Zachmurzenie
1° / -0° pochmurnie
Czw. 13:00
Zachmurzenie
Pt. 13:00
Śnieg
-3°
Sob. 13:00
Zachmurzenie
-6°
Nd. 13:00
Śnieg
-4°
Pon. 13:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane

Tegoroczny jubileuszowy 50. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich rozpoczynamy mocnym folkowym akcentem. 16 i 17 sierpnia zapraszamy na cztery koncerty „Na folkową nutę”, podczas których wystąpią znane zespoły inspirujące się muzyką ludową wywodzące się nie tylko z Podhala. Wyjątkowym wydarzeniem będzie z pewnością koncert Zakopower & Atom String Quartet oraz wystawiona przez zespół Mazowsze opera „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale”.

Cykl folkowych koncertów z udziałem najlepszych polskich wykonawców będzie z pewnością muzyczną ucztą dla miłośników tego gatunku muzyki. Takiej kumulacji niezwykłych folkowych brzmień w Zakopanem jeszcze nie było. Pierwszego dnia, pod wspólnym hasłem zaczerpniętym ze znanej góralskiej śpiewki „Dyć se Zakopane…”, wystąpią zespoły: Krywań, Dikanda, Kapela Hanki Wójciak oraz Hanka Rybka, a wieczór zakończy muzyczne spotkanie folkowo-rockowego Zakopower oraz jazzowo-klasycznego Atom String Quartet . Następnego dnia na festiwalowej scenie zobaczymy i usłyszymy: Holeviaters, Megitzę oraz kabaret Truteń. W drugiej części wieczoru Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze tym razem zaprezentuje się nam w nowej operowej odsłonie.

Wszystkie koncerty odbędą się w namiocie festiwalowym na Górnej Równi Krupowej. Bilety w cenie 40 zł normalny/30 zł ulgowy można już rezerwować na stronie http://festiwale.zakopane.pl/2018/festiwal-folklor...

KONCERTY „NA FOLKOWĄ NUTĘ”:

16 sierpnia, godz. 18:00

cz. I - „Dyć se Zokopane….”: Krywań, Kapela Hanki Wójciak, Dikanda, Hanka Rybka

cz. II - „Dyć se Zokopane….”: Zakopower and Atom String Quartet

17 sierpnia, godz. 18:00

cz. I - „Dyć se Zokopane….”: Holeviaters, Megitza, kabaret Truteń

cz. II - Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze – opera „Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale"


ZESPOŁY:

KRYWAŃ

Krywań to jeden z najpopularniejszych i najbardziej reprezentatywnych zespołów folkowych, grających muzykę Podhala, Orawy i Spisza. Wyjątkowy zespół na polskim rynku estradowym, prekursor muzyki stylizowanej folklorem, bez wątpienia numer jeden w swoim gatunku muzycznym.

Piosenki takie jak „Szalała, szalała”, ”Orawa”, ”Stary dziod”, ”Po dwa”, ”Jare zytko” „Tęskne śpiewanie”, „Góralski rap”, „Sokole, Sokole”, „Idzie woda, idzie”, czy „Po 4”, "Bez wójtowe pole" czy liryczne "Co sie stało Boze" - są wielkimi przebojami zespołu, których wykonania lub bisowania na każdym koncercie dopomina się publiczność.

Krywań - to synonim specyficznego stylu w muzyce góralskiej dostosowanej do wymagań rynku komercyjnego, to synonim dobrego smaku i mistrzowskiej aranżacji. Jedna z najdłużej istniejących na polskim rynku folkowym grup, która do dzisiaj utrzymuje się w ścisłej czołówce. To rozpoznawalne brzmienie i swoisty styl muzyki. To sceniczny, góralski show porywający do wspólnej zabawy. Zespół, który wielki nacisk kładzie na warstwę tekstową (ludowe przekazy ustne ) i muzykę (stare melodie i nuty z Podhala, Orawy czy Spisza) swoich utworów. Przeboje zespołu promują polską kulturę wsi, jej piękno, witalność i prostotę dumnych, twardych ludzi. Ukazują wieś podhalańską i jej życie, z miłościami, zwadami i zmartwieniami, swojskim krajobrazem. Przywiązanie do regionu, wierność tradycji, rodzinie i nacji, honor i uczciwość - to wartości, których zespół z Zakopanego zawsze był orędownikiem.

Zespół występuje w składzie: Halina Jawór – śpiew, Ryszard Jawór – gitara basowa, Maciej Gruchacz – gitara, śpiew, Franciszek Seman – instrumenty klawiszowe, śpiew, Tadeusz Stasik „Michałek“ - skrzypce, Kamil Cudzich – perkusja, instrumenty perkusyjne.

KAPELA HANKI WÓJCIAK

Zespół powstały w Krakowie, grający muzykę z pogranicza world music i folku. W muzyce zespołu słychać echa muzyki orientalnej i celtyckiej, polskie motywy ludowe, połamane rytmy, wokalną improwizację w rejestrze gwizdkowym. Prostota i powtarzalność motywów przeplata się tutaj z improwizacją, spokój z dzikością, radość ze smutkiem. To muzyka w swym założeniu bliska ziemi, ludyczna, taneczna i transowa zarazem. Teksty Hanki Wójciak opisują współczesny świat, ale zawarte w nich archaizmy, słowa zaczerpnięte z góralskiej gwary przydają piosenkom baśniowości i ludowości.

Hanka Wójciak -  wokalistka, autorka tekstów i muzyki, dziennikarka. Laureatka m.in. Festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej, Studenckiego Festiwalu Piosenki, Festiwalu Twórczości Korowód, Rock & Chanson Festival. Jej głos można usłyszeć m.in. na płytach Jarka Śmietany, Anny Treter, Naked Mind. W Radiu Kraków prowadzi audycję Wieczór Panieński poświęconą piosence literackiej, a w TVP Kraków - odcinki specjalne programu Pod Tatrami poświęcone wydarzeniom kulturalnym w Zakopanem.

Liderka i założycielka Kapeli Hanki Wójciak, z którą wydała dwie autorskie płyty: Znachorka (2014) i Zasłona (2017). Nagrała wokale do spektaklu Romeo i Julia (Teatr STU w Krakowie) oraz Bracia Karamazow (Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi). Panna Młoda ze słuchowiska Wesele w reżyserii Andrzeja Seweryna, Babia Góra ze spektaklu Nieudany Krewniak w reżyserii Majki Kubackiej. Współzałożycielka zespołu S.H.A., w którym śpiewa razem z Sussanną Jarą w kilku słowiańskich językach i gwarach.

DIKANDA

Dikanda to uznany szczególnie na zagranicznym rynku muzycznym szczeciński zespół grający world music. W swojej twórczości Dikanda stawia na autentyczność stylu – poszukuje nowych nurtów i większość utworów jest oryginalnymi kompozycjami. Muzyczne inspiracje czerpie z tradycyjnych, folkowych brzmień szeroko rozumianego orientu – od Bałkanów, przez Izrael, Kurdystan, Białoruś po Indie. W ich utworach można usłyszeć głównie brzmienia bałkańskie i cygańskie. Zespół istnieje od 1997 r. Dikanda ma w swoim dorobku 7 płyt – w tym DVD Live nagrywane w zakopiańskim Teatrze Witkacego; setki koncertów (głównie w Niemczech, Austrii i Szwajcarii, ale również w Rosji, Indiach oraz w USA), zdobyli także liczne nagrody - w tym „Płyta roku” niemieckiego czasopisma „Folker” przyznana w 2005 roku za „Usztijo”. Koncerty Dikandy to niezwykle emocjonalna podróż po etnicznych brzmieniach, żywiołowe spotkanie pełne energii, charyzmy, prawdziwych uczuć. Charakterystyczne dla Dikandy jest tworzenie nowych słów w tekstach utworów, w ten sposób powstał oryginalny język grupy - „dikandisz”. Najważniejszy w twórczości zespołu jest przekaz, który jest relacją między artystami a publicznością.

Zespół: Ania Witczak - śpiew, akordeon, Dominik Bieńczycki - skrzypce, Daniel Kaczmarczyk - instrumenty perkusyjne, Piotr Rejdak – gitary, Grzegorz Kolbrecki - kontrabas, Kasia Bogusz - śpiew, Szymon Bobrowski – trąbka.

HANKA RYBKA

Wszechstronna wokalistka, urodziła się i wychowała w rodzinie pielęgnującej tradycję i obyczaje ludowe, dla której muzyka była i jest naturalnym dopełnieniem codziennego życia. Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, w klasie śpiewu solowego. Dwukrotnie brała udział w warsztatach wokalnych w Letniej Akademii Mozartowskiej w Salzburgu.

Wystąpiła na wielu festiwalach folkowych w kraju i poza jego granicami. Jest laureatką wielu konkursów muzyki etno/folk: w tym V Konkursu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” pod przewodnictwem Czesława Niemena – trzecia nagroda TV Polonia. W czerwcu 2002 roku Hanka Rybka reprezentowała Polskę na 25. Festiwalu Folkowym Europejskiej Unii Radiowej w Puli w Chorwacji.

Nagrała płytę zatytułowaną "I to, i to". Album ten został doceniony przez słuchaczy oraz środowisko muzyczne, czego dowodem była nominacja do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego "Fryderyk 2004" w kategorii etno/folk.

Koncertuje z kameralną orkiestrą “Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna” pod dyrekcją Agnieszki Kreiner. W maju 2006 roku Hanka Rybka wzięła udział w dużym projekcie realizowanym dla Polonii Amerykańskiej w Chicago z udziałem The Paderewski Symphony Orchestra. W 2007 roku została zaproszona do projektu przygotowanego przez legendarnego amerykańskiego jazzmena Bennie Maupin'a. Efektem ich wspólnej pracy jest płyta "Early Reflections" wydana w kwietniu 2008 roku na rynku amerykańskim. Płyta zawiera m.in. wariacje jazzowe inspirowane muzyką Szymanowskiego i Podhalan. Płyta i wokalizy Hanki zebrały świetne recenzje. Koncerty promujące płytę odbyły się w USA i w Europie. W 2012 została zaproszona przez Petera Weissa do nowego niemiecko-polsko-portugalskiego projektu muzycznego: Jazzpool CRW - CANTUS.

W 2017 roku została jej przyznana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Okolicznościowa Nagroda za wieloletnią działalność na niwie kultury i promowania Podhala.

ZAKOPOWER & ATOM STRING QUARTET

Punktem wyjścia do spotkania obu zespołów na scenie jest ich wspólny mianownik, czyli odwoływanie się do źródła jakim jest kultura ludowa. Muzycy, nie zatrzymując się jedynie na recepcji folkloru, prezentują zestawienie muzyki ludowej, z efektem jego przetworzenia we własnej twórczości jazzowo-klasycznego Atom String Quartet i folkowo-rockowego Zakopower.

W zasadzie na scenie mamy 3 zespoły, wymienione już Atom String Quartet i Zakopower oraz trzon Zakopower, czyli Kapelę Sebastiana Karpiela Bułecki, która wzbogacona chórkiem góralek odpowiada w projekcie właśnie za bezpośrednie odwołania do ludowizny.

Program koncertu bazuje na przekrojowo ujętym repertuarze Zakopower, ale w dużo większym zakresie opiera się na folklorze skalnego Podhala. Utwory zostały rozłożone na czynniki pierwsze i złożone na nowo z Atom String Quartet, stąd rozbudowane aranże, lecz nie tyle z symfonicznym rozmachem, co z próbą uchwycenia góralskiego ducha. Stąd też skromniejszy udział sekcji rytmicznej, gitary czy klawiszy. Nie brakuje również utworów Atom String Quartet, w których odnajdują się instrumentaliści Zakopower.

Na scenie odbywa się swoisty dialog góralskiej kapeli i jazzowego kwartetu, innym razem akustyczne brzmienie kwartetów równoważy sekcja rytmiczna i gitara. Pojawiają się utwory dobrze znane, ale w zaskakujących aranżacjach, słychać pasterskie instrumenty jak dudy podhalańskie, czy fujara słowacka. Słowem dzieje się wiele, jest różnorodnie a miejscami bardzo zaskakująco.

Całości dopełniają mądre teksty, akustyczne brzmienie zespołów, piękne białe głosy góralek, charakterystyczny wokal oraz charyzmatyczne skrzypce Sebastiana, w których słychać zarówno ludowych wirtuozów, jak i jazzowych mistrzów tego instrumentu!


HOLEVIATERS

Polski zespół, charakteryzujący się niecodziennym połączeniem szeroko pojętej muzyki folk z brzmieniem swingowych standardów, ballad jazzowych. Repertuar zespołu oparty jest na utworach muzyki Łuku Karpat zaaranżowanych na styl rozkwitającego w latach 30.-40. swingu i jazzu. Otwartość na poszukiwania inspiracji kieruje grupę w zaskakujące kojarzenie utworów z odmiennych sobie gatunków. Doszukując się podobieństw w harmonii, linii melodycznej, sprytnie spajają ze sobą tradycyjną muzykę ludową ze znanymi amerykańskimi kompozycjami jazzowymi. Niebywały warsztat gry instrumentalnej połączony z charyzmatycznym, żywiołowym folklorem daje poczucie ciągłej tanecznej euforii. Poprzez muzykę i wizerunek lansowany na złotą epokę tych gatunków, grupa zabiera w podróż do przeszłości wszystkich pasjonatów dalekich wypraw. Założycielami grupy HOLEVIATERS są Anna Malacina-Karpiel (wokalistka zespołu) oraz Krzysztof Czech (skrzypek). Grupa powstała w 2013 roku. W 2015 roku wydała swoją pierwszą płytę "sing sing folk&swing". Znajduje się na niej klasyka muzyki jazzowej, utwory pochodzące z Łuku Karpat, a także własne kompozycje.

MEGITZA

Megitza to góralka urodzona w Zakopanem, wokalistka, kontrabasistka, kompozytorka, autorka tekstów oraz producentka muzyczna. Jej kariera rozpoczęła się w Chicago w 2008 roku. Zwyciężczyni "Złotego Guzika" w Mam Talent, finalistka Must be the Music. Megitza wydała już osiem albumów studyjnych. Najnowszy jubileuszowy album artystki "ToTen" został wydany w kwietniu 2018 roku. Znajduje się na nim 10 kompozycji własnych Megitzy. W ciągu ostatnich 10 lat swojej kariery artystka wystąpiła na najbardziej prestiżowych festiwalach świata: Montreux Jazz Festival, Wien Jazz Fest, Woodstock, Rudolstadt Festival. Pochodząca z rodziny muzyków samouków Megitza łączy nurty tradycyjne ze współczesnymi, jest DJ-em, produkuje muzykę elektroniczną oraz hip hop.

TRUTEŃ

Kabaret TRUTEŃ, czyli… pochodząca ze Skawy (Gmina Raba Wyżna) Grupa Podhalańsko-Ogólnopolskich Lekkich Szajbusów. Od prawie ćwierćwiecza na scenie w niezmiennym składzie. Laureaci wielu przeglądów kabaretów wiejskich, koncertują nie tylko na Podhalu i całej Polsce, ale i w USA, Kanadzie, Islandii... Teksty przedstawiane są po literacku bądź gwarą, a pisze je Wanda Czubernatowa, Laureatka Nagrody im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej.

MAZOWSZE

„Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” - opera z muzyką Jana Stefaniego do libretta Wojciecha Bogusławskiego, wystawiona przez zespół "Mazowsze" z okazji jubileuszu 65-lecia istnienia. Ta pierwsza polska opera z okresu oświecenia wyreżyserowana została na nowo przez Andrzeja Strzeleckiego, a w inscenizacji „Mazowsza” jawi się jako pełna humoru i wzruszeń opowieść o miłości, przyjaźni, konfliktach, ale przede wszystkim o pojednaniu i zgodzie.

Barwne stroje regionalne, piękna muzyka, świetna gra aktorska (artyści posługują się gwarą krakowską i góralską) oraz duża dawka humoru sprawiają, iż każdemu spektaklowi towarzyszą owacje na stojąco. Tu przeszłość łączy się z teraźniejszością.

„Mazowsze” w innej, lecz nawiązującej do profilu artystycznego formie trzeba koniecznie zobaczyć!

Reżyseria i opracowanie tekstu: Andrzej Strzelecki

Choreografia: Zofia Rudnicka

Scenografia: Tatiana Kwiatkowska

Kierownictwo muzyczne: Jacek Boniecki

Asystent reżysera: Zdzisław Kordyjalik

Asystent choreografa: Piotr Zalipski

(AKS)