Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   3.98   0   81.82   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   8.36
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   5.27   6.56
Józefa Piłsudskiego   4.88   6.14
Tytusa Chałubińskiego   6.52   8.28
Zofii i Witolda Paryskich   5.78   7.39
Kuźnice   6.8   8.55
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.47   0.58
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Śr. 03.07 20:00
Deszczowo
15° / 8° słabe opady deszczu
Czw. 14:00
Deszczowo
15°
Pt. 14:00
Zachmurzenie
16°
Sob. 14:00
Zachmurzenie
23°
Nd. 14:00
Słonecznie
25°
Pon. 14:00
Deszczowo
16°
Zdjęcie promujące Zakopane

Za nami czwarty koncert 18. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Zakopanem. Owacjami na stojąco przyjęto występ „Chopin nie tylko na ludowo”, którego gwiazdą była Maria Pomianowska wraz z przyjaciółmi. 

Wydarzenie miało miejsce w sobotę, 28 lipca, w Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy. Multiinstrumentalistce, wokalistce i kompozytorce, mającej na swym koncie współpracę z takimi sławami jak Yo Yo Ma, Gil Goldstein czy Branford Marsalis, towarzyszyli Katarzyna Gacek-Duda, Aleksandra Kauf, Hubert Giziewski i Wojciech Lubertowicz. 

Maria Pomianowska od lat propaguje twórczość Chopina w kraju i na świecie, pokazując, z jak wielu inspiracji może wyrastać. Przypomina równocześnie, że niepowtarzalność dzieł polskiego kompozytora wyrosła m.in. z fascynacji muzyką ludową. Przez wiele lat zarówno muzyka klasyczna, jak i ludowa funkcjonowały w odmiennym kontekście. Jednymi z pierwszych projektów przełamujących ten stereotyp okazały się dokonania Pomianowskiej. Łączą one oba nurty sprowadzając tradycję ludową i dzieła Chopina do wspólnego mianownika.

Sobotni wieczór w Sanktuarium na Olczy był wyjątkowy również z tego względu, że podczas niego zabrzmiały rzadko spotykane instrumenty; choćby staropolska, smyczkowa suka biłgorajska czy duduk, którego brzmienie z pewnością pamiętają melomani znający filmy „Pasja” Mela Gibsona czy „Gladiator” Ridleya Scotta.

Organizatorami 18. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej są Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Dwójka – Program 2 Polskiego Radia, Radio Kraków, TVP 3 Kraków, Tygodnik Podhalański i Gość Niedzielny.

A na kolejny koncert, tym razem muzyki organowej, zapraszamy w sobotę, 4 sierpnia, o godz. 20.00 do Sanktuarium Najświętszej Rodziny na Krupówkach. Przed publicznością wystąpią Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa oraz Ireneusz Wyrwa. Gorąco polecamy i przypominamy, że wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.


(PA)