Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   5.54   0   80.87   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   8.13
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   5.72   7.06
Józefa Piłsudskiego   4.89   6.15
Tytusa Chałubińskiego   5.67   7.05
Zofii i Witolda Paryskich   9.69   12.83
Kuźnice   5.52   6.97
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.45   0.57
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Śr. 03.07 17:00
Deszczowo
17° / 8° słabe opady deszczu
Czw. 14:00
Deszczowo
15°
Pt. 14:00
Zachmurzenie
16°
Sob. 14:00
Zachmurzenie
23°
Nd. 14:00
Słonecznie
25°
Pon. 14:00
Deszczowo
16°
Zdjęcie promujące Zakopane

14 lipca we Francji to święto narodowe upamiętniające wybuch Wielkiej Rewolucji Francuskiej w 1789 r., zapoczątkowanej zdobyciem Bastylii. Na uroczyste obchody w partnerskim mieście Saint-Die-des-Vosges położonym w malowniczych górach Wogezach tradycyjnie już zaproszona została delegacja z Zakopanego.

Uroczystości rozpoczęły się na Skwerze La Fayette’a, jednego z przywódców rewolucji, gdzie władze miasta wraz z przedstawicielami miast partnerskich Arlon (Belgia), Friedrichshafen (Niemcy), Meckhe (Senegal) i Zakopanego złożyły wiązanki kwiatów. Następnie odbył się przemarsz na Plac Jules Ferry pod Wieżę Wolności na dalszą część ceremonii z udziałem straży pożarnej, po czym nastąpiły oficjalne przemówienia i powitania delegacji w ratuszu miejskim. Przewodniczący Rady Miasta Jan Gluc przekazał merowi Saint-Die Davidowi Valence oraz jego zastępczyni Claude Kiener list od Burmistrza Miasta Zakopane Leszka Doruli z życzeniami z okazji narodowego święta oraz podziękowaniami za wieloletnią współpracę i gościnność. Wieczorem na Placu Jules Ferry odbył się piękny pokaz sztucznych ogni. Z kolei 15 lipca całe miasto świętowało zwycięstwo Francji w Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej.

Delegacja, w skład której weszli także Jan Topór Jasica – radny oraz Anna Karpiel-Semberecka – kierownik Biura Komunikacji Społecznej i Promocji, zwiedziła katedrę, w której zaprezentowane zostały dwie fotograficzne wystawy z okazji 45-lecia kontaktów partnerskich Saint-Die i Friedrichshafen, a także podziwiała występy akrobatyczno-cyrkowe na zamku w Luneville, przygotowane przez polsko-francuską młodzież biorącą udział w projekcie ERASMUS+, w ramach którego w Saint-Die i w Zakopanem organizowane są wspólne warsztaty grup Akro Dance i l'Ecole des Nez Rouges. Wraz z młodzieżą delegacja zwiedziła także siedzibę Parlamentu Europejskiego w pobliskim Strasburgu. Była także okazja do wielu ciekawych spotkań, m.in. z panią Elżbietą Mouillet - Polką od wielu lat mieszkającą w Saint-Die, panią Christiane Galeski-Wild - prezes stowarzyszenia Nancy France Pologne oraz panią Jeannine Guenot - sekretarzem Institut d'Histoire Culturelle Européenne Bronisław Geremek. 

Miasta Zakopane i Saint-Die kontakt nawiązały już w latach 70-tych, a oficjalny list intencyjny pieczętujący partnerstwo podpisany został w 1990 roku. Od tamtej pory trwa bardzo dobra współpraca kulturalna, sportowa oraz wymiana młodzieży.

(AKS)