75 lat Szkoły Muzycznej w Zakopanem
Zakopiańska Szkoła Muzyczna I st. obchodzi 75. lat swojego istnienia. Z tej okazji w sali imienia Jana Paderewskiego w hotelu Belvedere odbyła się uroczysta gala, podczas które wystąpili uczniowie, nauczyciele i absolwenci szkoły. W imieniu burmistrza Miasta Zakopane Leszka Doruli oraz Rady Miasta Zakopane, gratulacje przekazały naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Aneta Zwijacz-Kozica i radna Lucyna Galica Jurecka.
Historia Szkoły
Tradycje edukacji muzycznej pod Tatrami sięgają bardzo odległych czasów, sprzed I wojny światowej i później okresu międzywojennego. Po II wojnie światowej szkolnictwo muzyczne odrodziło się 1 września 1946 roku. Wówczas powstała Miejska Szkoła Muzyczna im. Fr. Chopina, później przekształcona w Miejską Szkołę Umuzykalniającą przy Gimnazjum Ogólnokształcącym. Upaństwowiono ją w 1950 roku.
Jako samodzielna placówka z siedzibą w Parku Miejskim rozpoczęła działalność edukacyjną w dwóch działach: dziecięcym i młodzieżowym. Prowadzono w niej naukę gry na niemal wszystkich instrumentach (w klasie fortepianu, skrzypiec, altówki, wiolonczeli, gitary, kontrabasu, fletu, klarnetu, rogu, puzonu, akordeonu, śpiewu solowego). Prowadzono też zajęcia z tańca, rytmiki, kształcenia słuchu, teorii i historii muzyki.
Powstała szkolna orkiestra symfoniczna, która występowała na wielu szkolnych i miejskich uroczystościach. Był to czas wielkiego rozkwitu szkoły.
Działalność szkoły muzycznej rozszerzono o filię, którą założono w Poroninie w 1961 roku. W 1974 roku zainicjowano powstanie klas regionalnych, które były ewenementem w skali kraju. Młodzież uczyła się tradycyjnej muzyki góralskiej metodą beznutową.
W 1975 roku przy szkole zawiązało się koło Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków. Działali w nim przede wszystkim nauczyciele, którzy zaangażowali się również w organizację Ogólnopolskiego Towarzystwa muzycznego im. Karola Szymanowskiego utworzonego w 1977 roku. Towarzystwo zainicjowało między innymi największe wówczas przedsięwzięcie muzyczne Zakopanego – Festiwal „Dni muzyki Karola Szymanowskiego”. Organizowano także liczne koncerty na rzecz zakopiańskiego środowiska.
Imię Mieczysława Karłowicza zakopiańskiej szkole muzycznej nadano 9 września 1979 roku., z inicjatywy ówczesnej dyrektor szkoły Anny Juchniewicz. Od 1988 roku Szkoła mieści się w budynku przy ulicy Sienkiewicza 12, niedaleko willi „Lutnia”, w której mieszkał aż do śmierci Mieczysław Karłowicz / 1876-1909/. W 1991 roku przy zakopiańskiej Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia utworzona została ogólnokształcąca szkoła artystyczna wchodząca w skład Zespołu Państwowych Szkół Artystycznych w Zakopanem.
W ciągu 75 lat zakopiańską Szkołę Muzyczną ukończyło ok. półtora tysiąca absolwentów. Wielu z nich podjęło naukę w szkołach II stopnia oraz zdecydowało się na studia w Akademiach Muzycznych wybierając zawód muzyka. Kilkanaście osób po skończeniu studiów powróciło do Zakopanego i obecnie pracuje w szkole kształcąc przyszłe pokolenia muzyków. Są to Elżbieta Cukier, Teresa Piwowarczyk, Cezary Wagner, Zofia Ziach, Maria Czubernat- Gródek, Danuta Dutka-Marduła, Anna Kurek, Justyna Jasiorkowska, Maciej Cisło, Katarzyna Cukier, Katarzyna Trebunia-Góźdź.
Od początku swego istnienia szkoła muzyczna współpracowała z różnymi instytucjami na terenie Zakopanego i Podhala. Koncerty uczniów i pedagogów odbywały się m.in. w sali teatralnej Morskiego Oka” im H. Modrzejewskiej, Miejskim Domu Kultury przy Związku Podhalan, w pensjonatach, sanatoriach, w sali Miejskiej Galerii Sztukiorganizując koncerty, a także uświetniając uroczystości szkolne, okolicznościowe, wernisaże. Uczniowie brali także udział w Festiwalu Kolęd i Pastorałek organizowanym przez Urząd Miasta, w konkursie „Niech kolęduje z nami cały świat” organizowanym przez parafię Św. Rodziny w zakopiańskim Teatrzeim. St. I. Witkiewicza, w Muzeum K. Szymanowskiego w „Atmie”, w willi „Koliba”, „Czerwony Dwór”. Szkoła współpracuje z Tatrzańską Agencją Rozwoju, Promocji i Kultury z siedziba w „Jasnym Pałacu”,z Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara, z Tatrzańską Orkiestrą Klimatyczną, prowadzoną przez Agnieszkę Kreiner oraz Tatrzańskim Chórem Szumny.
Zasłużeni, już nie żyjący pedagodzy to: Wacłw Geiger, Tadeusz Głodziński – dyrektor szkoły, Olga Garbicz-Kuligowska, Ewa Tuchólko, Mieczysław Galica, Ferdynand Sowa, Irena Szydłowska – dyrektor szkoły, Feliks Klingenberg, Hieronim Hamara – dyrektor szkoły. Szkołę ukończyło również wielu uczniów z rodzin kultywujących tradycje folkloru góralskiego. Wielu z nich oprócz pracy zawodowej gra w kapelach ludowych w dalszym ciągu i kształcą muzycznie kolejne pokolenia. Absolwentami Państwowej Szkoły Muzycznej są m. in. wybitni artyści tacy jak: prof. Stefan Wojtas, prof. Kazimierz Dawidek, Jakub i Dawid Lubowicz, Nika Lubowicz, Ewa Sterczyńska, Helena Matuszewska, Stanisław Rzadkosz, Krzysztof Trebunia-Tutka, Anna Chowaniec-Rybka, Rodzina Ogórków.
(RKW)