Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Umiarkowana
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   43.9   0   0.7   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   75.2
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   103.94   131.74
Józefa Piłsudskiego   75.22   95.47
Tytusa Chałubińskiego   8.15   10.88
Zofii i Witolda Paryskich   34.02   50.75
Kuźnice   2.96   4.1
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pon. 25.11 01:00
Zachmurzenie
3° / 3° zachmurzenie duże
Pon. 13:00
Zachmurzenie
Wt. 13:00
Zachmurzenie
Śr. 13:00
Zachmurzenie
Czw. 13:00
Śnieg
Pt. 13:00
Śnieg
-1°
Zdjęcie promujące Zakopane

Promocja książki o III Powstaniu Śląskim

22 listopada w Kinie Miejsce odbyła się promocja książki „1921 - 2021. Zakopane w 100-lecie III Powstania Śląskiego”.

W ramach tegorocznych obchodów 100-lecia III Powstania Śląskiego ich organizatorzy Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem oraz Urząd Miasta Zakopane wydali szczególną publikację. Książka „1921 – 2021. Zakopane w 100-lecie III Powstania Śląskiego” jest zbiorem ciekawych artykułów tematycznie związanych z wydarzeniami sprzed 100 lat, udziałem zakopiańskich ochotników z 2. Baterii Artylerii w walkach o polskość Górnego Śląska, a także z Wojciechem Korfantym, honorowym obywatelem Zakopanego i przywódcą powstania. Znajdziemy w niej także bogatą relację z zakopiańskich uroczystości, które odbyły się w maju i czerwcu 2021 r. w Zakopanem.

Publikacja została dofinansowana przez Ministra Obrony Narodowej w ramach zadania „Górnego Śląska nie damy! Taka jest wola całej ludności Podhala”. Z Zakopanego na Górny Śląsk – Pamięci Powstańców Śląskich 2. Baterii I Dywizjonu Artylerii.

Książki trafiły już do zakopiańskich szkół podstawowych i średnich, a także zostały przekazane jako egzemplarz obowiązkowy do najważniejszych bibliotek w Polsce. Otrzymali ją także uczestnicy promocji.

Spotkanie było także okazją, by podsumować bogaty program obchodów, który został przygotowany przez Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem i Urząd Miasta Zakopane przy wparciu Ministra Obrony Narodowej i Samorząd Województwa Opolskiego. W promocji wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miasta Zakopane na czele z Sekretarzem Grzegorzem Cisło i Naczelnik Kultury Joanną Staszak oraz przedstawiciele TG "Sokół" na czele z Prezesem Stanisławem Mardułą.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Z przywiązania do tradycji wynika troska o jej pielęgnowanie i przekazywanie wiedzy o historii, zwłaszcza naszej lokalnej społeczności, kolejnym pokoleniom. Jako stowarzyszenie podejmowaliśmy wiele realizujących tę misję inicjatyw, organizując jubileusze, koncerty, spotkania i wystawy. Tym razem zaangażowaliśmy się w organizację obchodów 100-lecia III Powstania Śląskiego, świadomi wagi wydarzeń sprzed lat, które zjednoczyły polskie społeczeństwo i doprowadziły do korzystnego rozstrzygnięcia w kwestii kształtu granic naszego kraju. (…) Jubileusz był więc dla członków naszego gniazda wielkim przeżyciem, wyjątkowym spotkaniem z historią i ciekawymi ludźmi, z którymi połączył nas wspólny cel – godne uczczenie 100-lecia III Powstania Śląskiego i zachowanie pamięci o jego bohaterach. Cieszę się, że zwieńczeniem naszych wspólnych działań z Miastem Zakopane i wieloma innymi partnerami -instytucjami, stowarzyszeniami, historykami i pasjonatami historii, jest publikacja, która zbiera w całość wszystkie poruszane przy okazji jubileuszowych obchodów wątki.

dh Stanisław Marduła
Prezes TG „Sokół” Gniazdo w Zakopanem

Piękne uroczystości, które miały miejsce w Zakopanem, z udziałem rodziny Wojciecha Korfantego, delegacji ze Śląska, a także rodzin zakopiańskich powstańców, przybliżyły niezwykłą historię sprzed 100 lat. Na chwilę stała się ona głośnym tematem. Chcieliśmy jednak wspólnie z wszystkimi organizatorami jubileuszu, by pozostał po niej trwały ślad. Jest nim zarówno piękny pomnik przy ulicy Powstańców Śląskich, jak również książka, która dzięki zaangażowaniu wielu osób z różnych perspektyw opowiada zarówno historię 2. Baterii I Dywizjonu Artylerii, jak również przybliża losy Wojciecha Korfantego i związanej z nim zabytkowej willi „Elżbiecina”. Mam nadzieję, że będzie to dla Państwa ciekawa lektura, która pozwoli zachować w pamięci kolejnych pokoleń wydarzenia, postacie i miejsca sprzed 100 lat, łączące Zakopane i Górny Śląsk.

Leszek Dorula
Burmistrz Miasta Zakopane

(AKS)