Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   35.2   0   20.3   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   43.9
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   25.77   36.57
Józefa Piłsudskiego   29.05   41.96
Tytusa Chałubińskiego   26.52   37.17
Zofii i Witolda Paryskich   23.71   35.35
Kuźnice   4.23   5.37
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Nd. 24.11 13:00
Deszczowo
3° / 3° słabe opady deszczu
Pon. 13:00
Zachmurzenie
Wt. 13:00
Zachmurzenie
Śr. 13:00
Zachmurzenie
Czw. 13:00
Śnieg
Pt. 10:00
Śnieg
Zdjęcie promujące Zakopane

Kolejne działania Zakopanego w zakresie transportu zbiorowego i elektromobilności

W ostatnich latach Gmina Miasto Zakopane kładzie szczególny nacisk na usprawnianie i rozwój infrastruktury transportowej oraz poprawę jakości komunikacji w mieście. Oprócz zadań związanych z przebudową dróg, realizowane są inwestycje w infrastrukturę obsługi podróżnych, a prowadzona rozbudowa zintegrowanych węzłów przesiadkowych w rejonie Dworca PKP oraz w Kuźnicach za kilka lat oferować będzie możliwości powiązania wielu środków transportu. Plan rozwoju infrastruktury zakłada również wdrożenie bezemisyjnego transportu zbiorowego, który przyczyni się do poprawy jakości komunikacji w naszym mieście.

Po przeprowadzonych w 2020 roku testach, Miasto Zakopane zdecydowało się na zakup przyjaznych dla środowiska i oszczędnych autobusów elektrycznych. We współpracy ze spółką TESKO podjęto działania w celu pozyskania środków zewnętrznych na ich zakup. W styczniu 2021 r. złożony został wniosek o dotację w ramach ogólnopolskiego programu „Zielony transport publiczny”, organizowanego przez Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach programu dotacyjnego aplikacje złożyły 34 miasta z 14 województw.

Nabór wniosków w programie rozpoczął się 4 stycznia i miał potrwać do grudnia 2021, jednakże z uwagi na duże zainteresowanie i szybkie wyczerpanie alokacji w wysokości 1,1 mld złotych został zamknięty już w dniu 18 stycznia 2021 r. Dzięki przygotowaniu do konkursu i dobrej organizacji w procesie składaniu aplikacji, Miasto Zakopane zdołało złożyć w tym terminie wniosek, który nie wymagał żadnych korekt na etapie oceny merytorycznej.

Dofinansowanie udało się pozyskać na zakup 3 autobusów bateryjnych o napędzie elektrycznym, wraz z infrastrukturą niezbędną do utrzymania i właściwej eksploatacji nowego taboru, czyli kompletem ładowarek. Dodatkowo projekt zakłada dostawę i instalację oprogramowania do zdalnego zarządzania procesem ładowania i monitorowania stanu pracy poszczególnych stacji ładowania, a także przeszkolenie pracowników przewoźnika.

Wartość inwestycji szacowana jest na kwotę blisko 11 mln, przy wartości dotacji wynoszącej około 7,2 mln.

Projekt ma charakter kompleksowy, a jego realizacja będzie mieć wpływ na efektywniejsze wykorzystanie potencjału transportu zbiorowego i umożliwienie uruchomienia w Zakopanem nowej linii komunikacji miejskiej na przewidywanej trasie Spyrkówka – Dworzec PKP – Kuźnice. Dostawę autobusów planuje się na przełom 2022/2023 roku.

(RKW)