Jakość powietrza
Brak danych
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   21.19   -   49.8   -
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   -
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   4.18   5.41
Józefa Piłsudskiego   4.15   5.42
Tytusa Chałubińskiego   2.95   3.92
Zofii i Witolda Paryskich   3.87   5.18
Kuźnice   1.57   2.05
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   1.37   1.87
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Śr. 31.07 11:00
Zachmurzenie
22° / 15° pochmurnie
Czw. 14:00
Zachmurzenie
24°
Pt. 14:00
Deszczowo
18°
Sob. 14:00
Zachmurzenie
20°
Nd. 14:00
Deszczowo
15°
Pon. 08:00
Deszczowo
14°
Zdjęcie promujące Zakopane

Setne urodziny Wandy Półtawskiej

Msza św. z okazji setnych urodzin Wandy Półtawskiej została odprawiona w środę w bazylice Mariackiej w Krakowie. Nabożeństwu przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz, który zaznaczył, że prof. Półtawska "całym sercem i duszą oddała się wielkiej sprawie obrony ludzkiego życia od jego poczęcia".

Po mszy świętej odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyła rodzina jubilatki, jej przyjaciele i współpracownicy, a także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, w tym m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek i sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski. Nie mogło zabraknąć góralskiej muzyki i delegacji z Zakopanego, która złożyła najserdeczniejsze życzenia i wyrazy uznania Honorowej Obywatelce naszego miasta.

Pani Profesor Wanda Półtawska jest w szczególny sposób zasłużona dla Zakopanego (a także całego Podhala) poprzez wkład w wielkie dzieło Katolickiego Duszpasterstwa Rodzin oraz przygotowania do małżeństwa i rodziny. Zostało ono zapoczątkowane w naszym mieście przy Parafii Najświętszej Rodziny na przełomie lat 1960–1970, wkrótce po jego zainicjowaniu w Archidiecezji Krakowskiej przez ówczesnego Arcybiskupa Księdza Karola Wojtyłę, dzisiaj Świętego Jana Pawła II. Rozwinęło się ono jako jedno z pierwszych i przyniosło owoce właśnie tutaj, czerpiąc obficie z nauk Soboru Watykańskiego II, Encykliki Humane Vitae Pawła VI oraz nauczania Jana Pawła II. Organizowała konkretne osoby, które w znaczący sposób wspierały finansów budowę Kościoła Św. Krzyża w Zakopanem. Organizowała spotkania i wykłady o rodzinie. Pomogła w sprowadzeniu relikwii Św. Ojca Pio.

Pani Profesor należała do wiodących osób, które skupiły grupę miejscowych duchownych oraz świeckich, formując je duchowo i przygotowując specjalistycznie jako wykładowców i instruktorów zgodnie z nauczaniem Kościoła do pracy w różnych formach duszpasterstwa i poradnictwa rodzinnego. Jako niezłomna obrończyni życia ludzkiego inspirowała i wspierała też działania, jakie osoby zaangażowane w Duszpasterstwo Rodzin podejmowały w różnych środowiskach na terenie Zakopanego przyczyniając się do uratowania życia wielu nienarodzonych dzieci, niosąc konkretną pomoc matkom i rodzicom w trudnej sytuacji.

Dzieło Duszpasterstwa Rodzin, w które tak mocno zaangażowana była Pani Profesor, trwa w Zakopanem i na Podhalu do dziś. To dzięki niemu wiele małżeństw i rodzin zakopiańskich i podhalańskich prowadzi swe życie zgodnie z wiarą i katolicką nauką Kościoła, w tym duchu wychowując też młode pokolenia. To także nieustanna motywacja i duchowa siła dla wielu osób do podejmowania takich działań i decyzji w życiu społecznym, które służą rzeczywistemu dobru małżeństwa i rodziny.

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Zakopane nadany Uchwałą nr XXXVI/544/2017 Rady Miasta Zakopane z dnia 5 czerwca 2017r.

(APM)