Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   36.5   0   47.9   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   7.3
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   30.6   41.51
Józefa Piłsudskiego   11.08   13.8
Tytusa Chałubińskiego   9.5   12.62
Zofii i Witolda Paryskich   11.05   14.82
Kuźnice   1.96   2.28
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Śr. 18.12 10:00
Zachmurzenie
3° / 5° zachmurzenie duże
Czw. 13:00
Zachmurzenie
Pt. 13:00
Śnieg
-1°
Sob. 13:00
Zachmurzenie
-3°
Nd. 13:00
Śnieg
-1°
Pon. 07:00
Śnieg
-4°
Zdjęcie promujące Zakopane

Podstawowe informacje

nazwa inwestycji: Modernizacja zabytkowej willi Czerwony Dwór na cele kulturalne

szacowany koszt: 6,7 mln zł

finansowanie: fundusze europejskie (ponad 3,8 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, poddziałanie 6.1.1. Ochrona i opieka nad zabytkami) oraz budżet miasta

Wszystkie inwestycje finansowane są środków pochodzących z budżetu miasta i zapisanych w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Wiele kluczowych inwestycji nie byłoby jednak możliwych bez pozyskania środków zewnętrznych. Kluczowy sposób finansowania, zwłaszcza dużych projektów infrastrukturalnych, to fundusze europejskie. Staramy się też o środki Ministerstwa Infrastruktury na rozbudowę lokalnej infrastruktury drogowej oraz o krajowe środki na infrastrukturę, np. z Ministerstwa Sportu na dofinansowanie obiektów sportowych.

przewidywany termin zakończenia: koniec czerwca 2018 r.

Opis inwestycji

  • Przeprowadzony zostanie remont konserwatorski całego budynku: od piwnic po dach

Prace obejmą wzmocnienie fundamentów oraz konstrukcji dachu, czyli elementów budynku w najgorszym stanie. Czerwoną blachę zastąpi ciemnoczerwona blachodachówka, która swoim kształtem nawiązywać będzie do pierwotnego pokrycia. To właśnie kolor dachu zainspirował nową właścicielkę willi w połowie lat 20. zeszłego stulecia do zmiany nazwy z „Władysławka” na „Czerwony Dwór”. Wszystkie powierzchnie zostaną zaimpregnowane i zabezpieczone odpowiednimi preparatami, które m.in. opóźniają zapłon drewna. Zamontowany zostanie także system przeciwpożarowy. Wymienione zostaną wszystkie instalacje w budynku, a ogrzewanie podłogowe zastąpi grzejniki na ścianach.

  • Ściany znów będą jasne

Wszystkie ściany, podłogi i sufity zostaną oczyszczone przy pomocy drobnego wiślanego piasku – dzięki temu zabiegowi sczerniałe przez stulecie drewno odzyska swój dawny kolor. To z kolei pomoże wydobyć rzeźbione zdobienia nad drzwiami, na tragarzach i na zewnętrznych ścianach werandy. Odtworzone zostaną rzeźbione balustrady i korony na kominach.

  • W ogrodzie powstanie scena plenerowa

Teren wokół Czerwonego Dworu zostanie wyrównany, odwodniony i utwardzony. Powstanie scena plenerowa, na której mają odbywać się występy. Wymienione zostanie także ogrodzenie, którego jedna ściana przeznaczona będzie na wystawy. Cały ogród będzie oświetlony i monitorowany? Pojawi się też nowa roślinność.

  • Obiekt będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych

Na parterze oraz na poziomie -1 powstaną toalety dla osób poruszających się na wózkach. Z kolei recepcja wyposażona zostanie w pętlę indukcyjną, która wspiera komunikację z osobami niedosłyszącymi.

  • Powstanie centrum twórczości ludowej związanej z podhalańskimi artystami i rzemieślnikami

Podczas zeszłorocznych konsultacji społecznych z przedstawicielami środowiska twórców ludowych bardzo mocno wybrzmiała potrzeba stworzenia miejsca, gdzie rzemieślnicy i artyści mogliby pokazać sztukę rodzimą (zobacz Sprawozdanie z konsultacji). Po remoncie w Czerwonym Dworze odbywać się będą wystawy, warsztaty, spotkania autorskie, a zwiedzający będą mogli zobaczyć, jak powstają przedmioty użytkowe. Stworzenie takiego miejsca ma też pomóc w ochronie ginących zawodów na Podhalu. informacja turystyczna.

  • Ciekawostka

W świetnym stanie zachował się piec kaflowy – jeden z niewielu w stylu zakopiańskim. Wieńczący go niedźwiedź to znak firmowy fabryki Niedźwiedzkiego w podkrakowskich Dębnikach, a motywy na kaflach są takie same, jak te wyrzeźbione na sosrębach, tragarzach i nad drzwiami. Warto zwrócić uwagę na to, że każde pomieszczenie zdobi inny motyw.