Opracowanie Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu dla Gminy Miasto Zakopane
Projekt „Opracowanie Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu dla Gminy Miasto Zakopane”.
Opis projektu:
Projekt będzie polegał na opracowaniu Miejskiego Planu Adaptacji dla Gminy Miasta Zakopane . Ogólne założenia Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu obejmują identyfikację zagrożeń poprzez analizę zjawisk klimatycznych, hydrologicznych oraz ich pochodnych, opis głównych zagrożeń klimatycznych dla miasta, analizę podatności miasta, jak również analizę ryzyka klimatycznego i szans wynikających ze zmian klimatu.
Stworzone zostaną scenariusze zmian klimatu, a dodatkowo w ramach diagnozy zostanie przeprowadzona ocena potencjału adaptacyjnego miasta.
Grupy docelowe:
Projekt skierowany jest do wszystkich mieszkańców miasta Zakopane, organizacji społecznych, podmiotów zależnych od gminy, jak i zewnętrznych podmiotów publicznych, czy też przedsiębiorców prowadzących działalność na omawianym obszarze.
Cel projektu:
identyfikacja zagrożeń wynikających ze zmian klimatu, poprzez analizę zjawisk klimatycznych, hydrologicznych oraz ich pochodnych.
Zakładane rezultaty projektu:
przystosowanie się do zmian klimatu oraz zapobieganie ryzykom związanym z klimatem i zarządzanie nimi.
Całkowity koszt projektu: 163 710, 00 zł
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 127 693,80 zł
Wysokość wkładu własnego Miasta: 36 016,20 zł
Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027.
Proces skutecznego opracowania i wdrażania Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu wymaga aktywnego i szerokiego grona interesariuszy – nie tylko mieszkańców, ale również organizacji społecznych, podmiotów zależnych od gminy, jak i zewnętrznych podmiotów publicznych, czy też przedsiębiorców prowadzących działalność na omawianym obszarze. Rolą zespołu zarządzającego projektem jest przy tym odpowiednie identyfikowanie możliwych obszarów współpracy oraz inicjowanie działań zmierzających do angażowania możliwie szerokiego grona interesariuszy w celu zintensyfikowania możliwych do uzyskania korzyści.
W Gminie Miasto Zakopane wg stanu na 31 grudnia 2022 r. zamieszkuje 25,39 tys. ludzi, z czego 11,86 tys. stanowią mężczyźni, a 13,53 tys. kobiety.
W przypadku zadania polegającego na opracowaniu Miejskiego Planu Adaptacji przewiduje się zaangażowanie możliwie największej liczby odbiorców, jako uczestników działań edukacyjnych i partycypacyjnych. Dysponują oni unikatową wiedzą na temat codziennego funkcjonowania miasta, jego problemów i lokalnej specyfiki.
Udział mieszkańców w planowaniu adaptacji przyczynia się również do podniesienia poziomu świadomości klimatycznej i do zwiększenia akceptacji społecznej podejmowanych działań.
Do przedstawicieli grup docelowych projektu zaliczyć możemy:
- władze gminy, jako organy odpowiedzialne za kreowanie i realizację polityki adaptacyjnej i działań wynikających z Miejskiego Planu Adaptacji,
- przedstawicieli Wydziałów Urzędu Miasta Zakopane zaangażowani w proces tworzenia planu, tj. w szczególności Ekodoradca, Wydział Ochrony Środowiska, Wydział Strategii i Rozwoju, Wydział Kultury Fizycznej i Komunikacji Społecznej, przedstawiciele Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych, koordynator ds. dostępności,
- przedstawiciele Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego,
- przedstawiciele organizacji pozarządowych, w tym np. Podhalańskiego Alarmu Smogowego czy Uniwersytetu III wieku, organizacji reprezentujących osoby niepełnosprawne,
- przedstawiciele spółek miejskich odpowiedzialnych np. za sferę wodno-kanalizacyjną (SEWIK Tatrzańska Komunalna Grupa Kapitałowa Sp. z o.o.) oraz sferę m.in. utrzymania dróg i zieleni miejskiej („TESKO” Tatrzańska Komunalna Grupa Kapitałowa Sp. z o.o.),
- przedstawiciele biznesu (np. Tatrzańska Izba Gospodarcza), których działalność gospodarcza może zostać zakłócona w związku z zagrożeniami klimatycznymi lub/i działaniami adaptacyjnymi, a także przedstawiciele podmiotów będących potencjalnymi sprawcami zagrożeń lub przyczyniającymi się do ich wzmocnienia oraz będący stronami konfliktów w procesie działań adaptacyjnych,
- mieszkańcy miasta, w szczególności narażeni na skutki zmian klimatu, w tym na zagrożenie burzami suszami oraz związane z występowaniem miejskiej wyspy ciepła (zamieszkujących tereny zalewowe potoków górskich oraz tereny podatne na podtopienia), uczestniczący w działaniach partycypacyjnych oraz informacyjno-promocyjnych i edukacyjnych,
- przedstawiciele służb związanych z zagwarantowaniem porządku i ładu publicznego oraz bezpośrednio związani z niwelowaniem skutków wystąpień niekorzystnych zdarzeń środowiskowych, np. Państwowa Straż Pożarna, Policja, Straż Miejska.
Dodatkowo pośrednio odbiorcami projektu będą również turyści, gdyż na liczbę osób faktycznie przebywających w Zakopanem i korzystających z jego infrastruktury ogromny wpływ ma ruch turystyczny. Należy pamiętać, że Zakopane jest jedną z najpopularniejszych destynacji turystycznych w Polsce. Włączenie interesariuszy w proces planowania działań adaptacyjnych i podejmowania decyzji umożliwi budowanie świadomości w zakresie zmian klimatu, konieczności podejmowania i rodzajów działań adaptacyjnych oraz uzyskanie akceptacji i poczucia współtworzenia działań wskazanych w Planie Adaptacji.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie