Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   4.8   0   66.1   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   19.4
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   6.93   8.18
Józefa Piłsudskiego   7.43   9.15
Tytusa Chałubińskiego   6   7.24
Zofii i Witolda Paryskich   4.72   5.95
Kuźnice   3.44   4.13
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Wt. 26.11 16:00
Zachmurzenie
5° / 2° pochmurnie
Śr. 13:00
Zachmurzenie
Czw. 13:00
Deszczowo
Pt. 13:00
Śnieg
Sob. 13:00
Zachmurzenie
Nd. 13:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane

Wystartowały Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych Zakopane – Bydgoszcz 2020

Wczoraj wieczorem w samym centrum Zakopanego rozpoczęło się największe święto polskich sportowców z niepełnosprawnością intelektualną w dyscyplinach zimowych. Od 4 do 7 marca w Zakopanem i od 17 do 20 marca w Bydgoszczy trwać będą Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych Zakopane-Bydgoszcz 2020. W stolicy polskich Tatr rywalizować będzie 230 narciarzy zjazdowych, biegowych i biegaczy na rakietach śnieżnych. Z kolei w Bydgoszczy w rywalizacji o medale Igrzysk zmierzy się 250 zawodników drużyn hokeja halowego, unihokeja i łyżwiarzy szybkich.

Łącznie Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, Zakopane-Bydgoszcz 2020 to blisko 480 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną z całego kraju, których wspiera łącznie 514 trenerów, sędziów, lekarzy i wolontariuszy, organizatorów. Sportowcy rywalizują na najlepszych dostępnych i profesjonalnych obiektach sportowych, takich jak trasy narciarskie COS Zakopane, czy bydgoskie sztuczne lodowisko „Torbyd”.

Igrzyska w Zakopanem rozpoczęła niezwykła Ceremonią Otwarcia na Placu Niepodległości. Podczas uroczystości zapłonął Ogień Nadziei, który wniósł zawodnik Paweł Dąbrowski w asyście ambasadorów: Katarzyny Bachledy-Curuś, Łukasza Rutkowskiego i Sylwii Jaśkowiec, a oficjalnego rozpoczęcia Igrzysk dokonała Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda, Honorowy patron Olimpiad Specjalnych Polska oraz Igrzysk.

Ceremonię Otwarcia poprowadził znany z ekranów TVP duet Marcelina Zawadzka i Tomasz Wolny, którzy jako Ambasadorzy Olimpiad Specjalnych Polska promują ideę akceptacji i tolerancji. Główną muzyczną gwiazdą wieczoru był zespół Zakopower.

Organizacja Igrzysk jest możliwa dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

„Wydarzenia takie, jak Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, Zakopane-Bydgoszcz 2020 pokazują nam wszystkim, że sport jest jeden. Każdy z zawodników Olimpiad Specjalnych wkłada maksimum wysiłku w przygotowania do zawodów, a na Igrzyska jedzie z zamiarem jak najlepszego zaprezentowania swojego klubu i regionu. Jestem pełna podziwu dla ich wysiłku i determinacji, życzę im, by Igrzyska były dla nich czasem pełnym emocji sportowych, ale także doświadczeń pozasportowych – nawiązywania znajomości czy rozwijania własnych umiejętności społecznych” powiedziała Danuta Dmowska-Andrzejuk, Minister Sportu.

Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, Zakopane-Bydgoszcz 2020 to pierwsza duża impreza sportowa, którą Olimpiady Specjalne Polska realizują wspólnie z nowym sponsorem głównym – Huawei Polska.

Organizatorzy zapraszają wszystkich do kibicowania sportowcom w trakcie Igrzysk i podkreślają, że wstęp na wszystkie areny zawodów jest dla kibiców bezpłatny

„Zapraszamy do kibicowania zawodnikom Igrzysk! Nasi sportowcy każdego dnia pokazują, że każdy człowiek, niezależnie od stopnia pełnosprawności czy niepełnosprawności ma bardzo dużo do zaoferowania społeczeństwu – swoje umiejętności, zaangażowanie. Olimpiady Specjalne działają w Polsce od 35 lat i każdego dnia udowadniamy, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną to ważna i równoprawna część naszego społeczeństwa. Dziękujemy też naszym partnerom i sponsorom, takim jak Ministerstwo Sportu, PFRON, Tauron Polska Energia, czy Huawei, dzięki którym Olimpiady Specjalne Polska mogą działać każdego dnia” powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

„Cieszę się, że po raz kolejny wybrali Państwo Zakopane na współgospodarza Igrzysk. Wierzę, że czas tu spędzony upłynie na rywalizacji w duchu fair play i radosnych spotkaniach sprzyjających nawiązywaniu nowych znajomości, a nawet przyjaźni. Wszak w Zakopanem czekają na Was gorące serca organizatorów i mieszkańców, którzy dokładają wszelkich starań, byście czuli się u nas jak w domu” powiedział podczas otwarcia Leszek Dorula, Burmistrz Miasta Zakopane.

Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, Zakopane-Bydgoszcz 2020 to najwyższy poziom zawodów w Polsce. Spośród medalistów tych Igrzysk kwalifikowani będą członkowie Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych na kolejne Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w 2021 roku.

(APM)