85 lat praw miejskich Zakopanego i jubileuszowe wydawnictwo
Dziś Zakopane obchodzi 85-lecie otrzymania praw miejskich. Choć pierwsze dokumenty, w których wspomniane jest Zakopane, pochodzą z początku XVII wieku, to przez kolejne stulecia było ono górską wiejską osadą. Początkowo rozwijała się ona przemysłowo, by w końcu w XIX wieku stać się popularną miejscowością turystyczną i uzdrowiskową. Zakopane od tamtej pory przyciągało także artystów, twórców, naukowców i polityków. Wpisało się także znacząco w historię niepodległościowych dążeń w czasie zaborów, czy też walki z okupantem podczas II wojny światowej .
Cofnijmy się jednak do 18 października 1933 roku, kiedy to Zakopane otrzymało prawa miejskie. Burmistrzem był wówczas Leopold Winnicki, który objął stanowisko w styczniu 1929 roku i przez cztery lata urzędowania przyczynił się do rozbudowy elektrowni i wodociągu, wzmocnienia oświetlenia publicznego, uporządkowania ulic i chodników oraz stworzenia nowych dogodnych połączeń dzielnic odległych z centrum. Szerokim echem za jego rządów odbiło się także przedstawienie „Opera Górska”, czy też organizacja międzynarodowych zawodów narciarskich.
Z okazji pięknego jubileuszu miasta 19 października 2018r. o godz. 17.00 w Kawiarni Teatru Witkacego w ramach festiwalu „Inspirowane górami…” odbędzie się prezentacja albumu „Kronika Miasta Zakopane w czasie kadencji Burmistrza Leopolda Winnickiego. Reprint z okazji 85-lecia otrzymania praw miejskich przez Zakopane”, w której wezmą udział Anna Maciejasz – Kamińska i Piotr Bąk.
Jubileuszowe wydawnictwo jest reprintem albumu przygotowanego z niezwykłą pieczołowitością przez urzędników Zarządu Miasta i Uzdrowiska dla Leopolda Winnickiego, Burmistrza Miasta i Przewodniczącego Komisji Uzdrowiskowej, 1 stycznia 1933 roku. Wydawnictwo sprzed osiemdziesięciu pięciu lat było pierwszą, jakże udaną próbą podsumowania osiągnięć i rozwoju miasta.
(AKS)