Stanowisko samorządów Powiatu Tatrzańskiego
W siedzibie Starostwa Powiatowego w Zakopanem odbyła się konferencja prasowa dotycząca planów wprowadzenia drastycznych ograniczeń w funkcjonowaniu branży turystycznej w czasie nadchodzącej zimy. Wzięli w niej udział podhalańscy samorządowcy, wśród nich starosta tatrzański Piotr Bąk oraz burmistrz Leszek Dorula.
Starosta Piotr Bąk zaprezentował założenia wspólnego stanowiska wypracowanego przez przedstawicieli gmin ziem górskich. Stanowisko przedstawione zostanie premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i ma być podstawą do rozmów samorządowców z rządem na temat złagodzenia planowanych obostrzeń.
Przedstawiciele samorządów Powiatu Tatrzańskiego zgłaszają następujące postulaty:
- Konieczność traktowania branży turystycznej jako całości z uwzględnieniem wszystkich rodzajów działalności. Turystyka zimowa w górach to system naczyń połączonych i tak powinna być postrzegana. Brak jednego z elementów klucza: nocleg – gastronomia – atrakcja, uniemożliwi działanie całej branży.
- Umożliwienie funkcjonowania poszczególnych elementów infrastruktury turystycznej i wprowadzenie zasady korzystania z ich usług (hotele, restauracje, baseny, itd.):
a) na podstawie aktualnych negatywnych wyników testów antygenowych,
b) dla osób posiadających status ozdrowieńca,
c) dla tych, którzy posiadają pozytywny wynik badania na obecność we krwi przeciwciał anty-SARS-CoV2 (dotyczy osób, które chorowały bezobjawowo) i pozostałych reguł sanitarnych, które obowiązywały w okresie letnim. - Zorganizowanie ferii zimowych przez okres 10 tygodni (od 04 stycznia do 14.03.2020 r.) w celu rozłożenia natężenia ruchu turystycznego. W przypadku dopuszczenia do działalności branży turystycznej według zaproponowanych przez nas zasad - wydłużenie okresu feryjnego wydaje się kolejnym czynnikiem znacznie ograniczającym zagrożenie wzrostem zachorowań wskutek pobytu turystycznego.
- Zapobieganie odpływowi turystów poza granicę naszego kraju. Wprowadzenie zasad i rygorów umożliwiających spędzenie urlopu w Polsce pozwoli uniknąć sytuacji, kiedy nasi turyści będą korzystać z oferty turystycznej w krajach, gdzie będzie to możliwe. Już w tej chwili dochodzą do nas sygnały mówiące o tym, że Austria, Czechy, Słowacja, Szwajcaria planują udostępnienie swoich atrakcji, na podstawie opracowanych zasad.
- Zmiana terminu obowiązywania etapu odpowiedzialności - do 20.12.2020 r. Zamrożenie obostrzeń na cały miesiąc grudzień wobec wyraźnego zmniejszenia liczby zachorowań wydaje się dyskusyjne.
- Traktowanie rekompensat za straty powstałe w wyniku ograniczeń działalności jako ostatecznego rozwiązania, ponieważ środki te nie są w stanie wyrównać strat finansowych dla wszystkich gałęzi branży.
- Dzisiejszy dzień jest dowodem, że potrafimy mówić wspólnym głosem. Potrafimy się zjednoczyć - samorządowcy z całej południowej Polski - i wypracować jedno stanowisko, które zostanie premierowi przedstawione. Ale co ważne, potrafili się zjednoczyć również nasi przedsiębiorcy i mieszkańcy. Chciałbym podziękować Radzie Miasta i Radom Gmin, które wspierają nas w tym działaniu. Bardzo nam zależy na bezpieczeństwie i zdrowiu mieszkańców i będziemy starali się wypracować jak najbardziej rygorystyczne przepisy tak, aby te ferie mogły być bezpieczne. Mam nadzieje, że uda nam się to osiągnąć wspólnie. I za tę wspólną pracę, serdecznie dziękuję - mówił podczas konferencji burmistrz Leszek Dorula.
Jak podkreślają samorządowcy, przyjęte propozycje mają na celu uratowanie przedsiębiorstw działających na terenie powiatu przed poważnym kryzysem ekonomicznym, a społeczności lokalne przed katastrofą utraty pracy i środków do życia.