Odbywający się od 2010 roku festiwal ma charakter przeglądu konkursowego i stanowi eliminacje do Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju, do którego zakwalifikowane zostają najlepsze zespoły wyłonione przez jury. Zwycięskie grupy występują również w sierpniu na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem podczas Koncertu Mali Górale, prezentując swoje zdolności artystyczne i przygotowane programy na scenie plenerowej w Wiosce Festiwalowej na Równi Krupowej.
Celem festiwalu jest kultywowanie folkloru dziecięcego i dawnej obyczajowości wiejskiej a także tańca, śpiewu i muzyki góralskiej. Zainteresowanie i zapoznanie dzieci oraz młodzieży z ich rodzimą kulturą i stworzenie im możliwości prezentacji swoich dokonań, a także konfrontacji z innymi zespołami.
Ten festiwal dziecięcych i młodzieżowych zespołów jest swego rodzaju przygotowaniem młodych górali i góralek do występów na dużej scenie Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. W festiwalu, w dwóch grupach wiekowych, biorą udział dziecięce i młodzieżowe zespoły regionalne prezentujące folklor górali podhalańskich. Podczas oceny młodych wykonawców jury bierze pod uwagę dobór tematu widowiska, wykonanie i dobór tańców, wydobycie cech charakterystycznych dla góralskiego folkloru, śpiew góralski, muzykę, skład kapel, sposób muzykowania, instrumentarium, właściwy strój, ubiór, rekwizyty, uczesanie – dostosowane do tematu, gwarę oraz ogólne wrażenia artystyczne. Głównym trofeum dla Laureatów są statuetki: złote, srebrne i brązowe kierpce.
Podczas Festiwalu Złote Kierpce widzowie mogą oglądać 20-25 minutowe występy wszystkich zgłoszonych grup, oparte na tradycyjnym folklorze, zwyczajach, tradycjach lub scenach rodzajowych. Grupy dziecięce prezentują w trakcie widowiska ludowe gry i zabawy, natomiast grupy młodzieżowe poruszają tematykę pasterską, zalotną i obrzędową. Wszystkie zespoły występują przy akompaniamencie tradycyjnej muzyki, a całą imprezę poprzedza barwny korowód zespołów ulicą Krupówki.