Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem to wyjątkowe sportowe wydarzenie organizowane od 2011 r. przez Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem. Impreza składa się z trzech zróżnicowanych pod względem dystansu i stopnia trudności biegów, których trasy prowadzą pięknymi tatrzańskimi szlakami. Zakopiański Weekend Biegowy to niezapomniana atmosfera zawodów, wspaniały doping kibiców, a także możliwość spotkania innych pasjonatów biegów górskich, a wśród nich także czołowych zawodników kadry narodowej. Podczas zawodów nie brakuje również atrakcji dla najmłodszych. Z myślą o dzieciach, organizatorzy w rejonie mety Wysokogórskiego Biegu im. dh Franciszka Marduły przygotowują specjalną strefę z zabawami i sportowymi animacjami, w której najmłodsi czekają na członków swojej rodziny biorących udział w tych niezwykle wymagających zawodach.
Pomysłodawcą wyścigu Tatra Road Race jest pasjonat kolarstwa i kiedyś czynny zawodnik Cezary Szafraniec, którego największą pasją jest jazda na rowerze w terenie górskim z pięknymi widokami. Przemierzając kilometry po Podhalu przyszły organizator wypatrywał którędy można by poprowadzić ciekawą i wymagającą trasę. Od samego początku założeniem wyścigu miała być jego organizacja na najwyższym poziomie trudności, jednakże na dwóch różnych dystansach, tak, aby każdy mógł pojechać na miarę swoich możliwości. Dzięki powstaniu drogi asfaltowej łączącej Ciche z Ratułowem przez Czerwienne została domknięta atrakcyjna pętla i 14 lipca 2015 r. wystartowała I edycja Tatra Road Race, a na jej starcie stanęło ok. 200 kolarzy. Co roku w wyścigu startuje większa liczba uczestników, w 2017 r. 650 miłośników kolarstwa podjęło to niecodzienne wyzwanie.
Idea organizacji narodowego wyścigu kolarskiego pojawiła się niedługo po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Sport był niezwykle ważnym elementem kształtowania postaw w II Rzeczpospolitej, a kolarstwo było w tym procesie bardzo pomocne. Kolarski peleton sam wyjeżdża do ludzi, odwiedza ich miasta, miasteczka i wsie. Jest na wyciągnięcie ręki dla każdego, kto zechce wyjść na ulicę i obserwować zmagania zawodników. Kolarska idea nabrała realnych kształtów dzięki staraniom Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów oraz redakcji Przeglądu Sportowego. W 1928 r., dokładnie ćwierć wieku po inauguracji słynnego Tour de France, rozegrano I Kolarski Bieg dookoła Polski. O randzie imprezy świadczy fakt, że patronem honorowym wyścigu został sam prezydent II Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki, a przewodniczącym Komitetu Honorowego Marszałek Józef Piłsudski.
Flexistav Bieg Ultra Granią Tatr jest to najbardziej wyczekiwany i najtrudniejszy technicznie bieg ultra w Polsce. Rozgrywany od 2013 r., odbywa się co dwa lata, zawsze w połowie sierpnia (najbliższy termin 18.08.2019 r.). Trasa biegu jest niezwykle wymagająca, prowadzi znakowanymi szlakami z Siwej Polany u wylotu Doliny Chochołowskiej, przez Dolinę Chochołowską, następnie grań Grześ-Rakoń-Wołowiec-Jarząbczy-Starorobociański-Ornak, skąd następuje zbieg do Doliny Kościeliskiej i na Halę Ornak (punkt żywieniowy), by dalej wspinać się na Ciemniak-Kopę Kondracką-Kasprowy Wierch i Schronisko Murowaniec (punkt żywieniowy), skąd zaczyna się żmudne podejście na Przełęcz Krzyżne i ostry zbieg do Doliny Pięciu Stawów, a stamtąd przez Wodogrzmoty Mickiewicza, Waksmundzką Równień, Psią Trawkę i Polanę Olczyską do Kuźnic. Długość trasy wynosi 71 km, a łączna suma przewyższeń to 5000 m. Limit czasu ukończenia biegu wynosi 17 h 30 min.
Zawody wspinaczkowe Zako Boulder Power im. Bogusia Probulskiego organizowane są w Zakopanem od 2006 r., jako jedna z imprez towarzyszących corocznym Spotkaniom z Filmem Górskim. Od samego początku zawody zaliczane były do Pucharu Polski w boulderingu. Na sztucznej ścianie wspinaczkowej rozgrywane są eliminacje, półfinały i finały w boulderingu, w klasie senior i młodzieżowiec. Zawody te są jednymi z chętniej odwiedzanych tego typu imprez w Polsce.
Małopolska Joy Ride zakończenie sezonu to rowerowe spotkanie na stoku Harenda w Zakopanem, żeby rytualnie zakończyć udany sezon rowerowy. Piątek rozpocznie się delikatnie od treningów i Karcher Dual Slalomu, w sobotę atakujemy nocny zjazd, a w niedziele jedyny na świecie – Red Bull Bez łańcucha.
Pierwsza edycja zawodów odbyła się 4 października 2008 roku. Mimo niesprzyjającej aury, na starcie stanęło 130 zawodników z całej Polski, a także czołowi zawodnicy ze Słowacji. Od tamtej pory z roku na rok przybywa chętnych śmiałków, którzy podejmują biegowe wyzwanie. Trasa biegu wiedzie z Ronda Kuźnickiego przez Myślenickie Turnie na Kasprowy Wierch i liczy ponad 1000 m różnicy wzniesień. W zależności od panujących warunków atmosferycznych w danym roku bieg odbywa się w warunkach letnich, bądź zupełnie zimowych tak jak to było w 2008 r. Wówczas powyżej górnej granicy lasu aż na sam szczyt Kasprowego zawodnicy biegli po śniegu i w prawdziwych zimowych okolicznościach - ciągłym i intensywnym opadzie śniegu i silnym wietrze.