Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   37.9   0   11.7   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   40.9
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   76.13   86.44
Józefa Piłsudskiego   5.28   6.33
Tytusa Chałubińskiego   3.05   3.45
Kuźnice   1.11   1.34
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Wt. 21.01 04:00
Zachmurzenie
3° / 0° zachmurzenie duże
Śr. 13:00
Zachmurzenie
Czw. 13:00
Zachmurzenie
Pt. 13:00
Śnieg
Sob. 13:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane
Oranment

Hotel Górski PTTK Kalatówki

hotel górski pttk kalatówki

Hotel znajdujący się na polanie Kalatówki w Zakopanem. Położony jest na wysokości 1198 m n.p.m. na morenie u podnóża Krokwi. Do hotelu prowadzi brukowana granitowymi kamieniami (tzw. „kocie łby”) Droga Brata Alberta z Kuźnic, zamknięta dla pojazdów samochodowych (z wyjątkiem posiadających specjalne zezwolenia). W sezonie turystycznym wędrują nią w Tatry tłumy turystów. 

Historia
Kalatówki są kolebką narciarstwa w Polskich Tatrach. Już na początku XX w. odbywały się tu zawody narciarskie i szkolenia dla sportowców. Niezbędne okazało się wybudowanie bazy noclegowej dla narciarzy i turystów. Pierwsze, tzw "stare schronisko" na Kalatówkach powstało w latach 1911 - 1912. Inicjatorem jego budowy było Tatrzańskie Towarzystwo Narciarzy. Niewielkie drewniane schronisko powstało na morenie w zachodniej części Polany Kalatówki. Budynek służył w czasie wojny jako magazyn i spłonął w 1943 r.
Budynek Hotelu Górskiego Kalatówki, wybudowany w stylu alpejskim wg projektu autorstwa Józefa Jaworskiego powstał również z inicjatywy TTN w rekordowym czasie 5 miesięcy, pod koniec 1938 r. w ramach zwiększenia infrastruktury niezbędnej do zorganizowania Mistrzostw Świata FIS w roku 1939. W czasie niemieckiej okupacji, od 1939 r., pod nazwą „Berghaus Krakau” służył jako dom wypoczynkowy dla wyższych funkcjonariuszy i oficerów niemieckich.
Do czasów współczesnych przetrwały sporo elementów pierwotnego wyposażenia, jak żyrandol i kominek w sali bufetowej, kute lampy w korytarzach i restauracji oraz sali telewizyjnej czy żelazna krata przy klatce schodowej. W latach 1959 – 1960 Kalatówki stały się miejscem spotkań elity jazzowej. 
W warsztatach muzycznych udział brali najwybitniejsi polscy muzycy, między innymi: Krzysztof Komeda, Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, Andrzej Kurylewicz, Zbigniew Namysłowski. Do chwili obecnej hotel zachował swój niepowtarzalny charakter mimo wielokrotnych modernizacji.

Obecnie
Bufet
Znajdujący się naprzeciwko głównego wejścia bufet oferuje bogaty wybór przekąsek w postaci dań barowych (zupa gulaszowa, flaki, bigos), hamburgery, hot dogi, słodycze. Do picia herbata, kawa i czekolada z automatu, piwo oraz napoje butelkowe. Bufet jest czynny cały rok.

Restauracja
Stylowo urządzona restauracja oferuje doskonałe dania. Dzięki pięknemu widokowi na góry poprzez panoramiczne okna posiłek upłynie w miłej atmosferze. W restauracji można zobaczyć bardzo ciekawą kolekcję starego sprzętu narciarskiego i wystawę historycznych zdjęć. Menu obejmuje zarówno kuchnię polską, regionalną jak i wegetariańską, dla dzieci dania specjalne.

Kawiarnia
To miłe, wygodne i przytulne wnętrze z kominkiem, wystrój wnętrza przypomina o jazzowym klimacie - na ścianach są prezentowane zdjęcia z imprez jazzowych odbywających się na Kalatówkach od roku 1959. Panoramiczne okna zapewniają gościom niezapomniany widok. Z kawiarni można bezpośrednio wyjść na taras widokowy.

Noclegi
Część pokoi wyposażona jest w łazienki (umywalka, toaleta, prysznic). Pozostałe mają umywalki - goście korzystają z łazienek na piętrach. W pokojach znajdują się ręcznie wykonane, stylowe drewniane meble. W każdym pokoju jest pościel oraz ręczniki a także deska do krojenia i szklanki. Hotel oferuje miejsca w wygodnych pokojach i apartamentach na 1 i 2 piętrze z przepięknymi widokami na góry. Spojrzenie na Kasprowy Wierch czy Giewont pozostawiają na zawsze niezapomniane wrażenia.

Trasy
Kalatówki to doskonała baza wypadowa na szlaki w Tatrach Zachodnich oraz Wysokich
- Niebieski szlak - zachodnia odnoga niebieskiego szlaku z Kuźnic Drogą Brata Alberta i obok hotelu górskiego do schroniska na Hali Kondratowej. Do rozgałęzienia przed hotelem biegnie razem ze szlakiem czarnym, czas przejścia z Kuźnic do hotelu około 35 min, z powrotem 25 min, czas przejścia z hotelu do schroniska około 50 min, z powrotem 40 min
- Czarny szlak - Ścieżka nad Reglami w kierunku Doliny Białego i Sarniej Skały. Do rozgałęzienia przed hotelem biegnie razem ze szlakiem niebieskim, czas przejścia od rozgałęzienia na Czerwoną Przełęcz około 1 godz. 25 min, z powrotem 1 godz. 10 min
- Kalatówki – Ścieżka nad Reglami – Sarnia Skałka – Dolina Strążyska –Droga pod Reglami – Kalatówki – czas przejścia około 4 godz. 30 min
- Kalatówki – Hala Kondratowa – Przełęcz Kondracka – Giewont – powrót na Kalatówki – czas przejścia około 4 godz. 30 min
- Kalatówki – Hala Kondratowa – Przełęcz pod Kopą Kondracką – Kasprowy Wierch – Hala Gąsienicowa – Kuźnice – Kalatówki – czas przejścia około 7 godz. 
- Kalatówki – Kuźnice - wjazd na Kasprowy Wierch kolejką linową – zejście przez Kopę Kondracką na Kalatówki lub na Giewont i na Kalatówki, ewentualnie zejście na Halę Gąsienicową

Kontakt
Kalatówki
skrytka pocztowa 194
34-500 Zakopane
tel. +48 18 20 636 44
+48 608 326 030
recepcja@kalatowki.pl
www.kalatowki.pl

wyszukiwanie zaawansowane Strzałka

Dodatkowe kategorie

Dodatkowe kategorie

Wybierz przedział czasowy