3. Wyposażenie
Podstawowym jego elementem jest oczywiście wygodny, dopasowany do rodzaju wycieczki plecak. Powinny się w nim znaleźć okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem i latarka (najlepiej czołówka). Dobrze jest mieć ze sobą także podręczną apteczkę, a w niej bandaż elastyczny, plastry z opatrunkiem, maseczkę do sztucznego oddychania, gumowe czy lateksowe rękawiczki oraz folię NRC. Można też rozważyć wzięcie kijków trekkingowych, pomocnych zwłaszcza w zejściu (ochrona stawów kolanowych).
4. Prowiant
Jedzenie, które ze sobą weźmiemy, powinno przede wszystkim dodać nam podczas wędrówki energii. Najlepsze w takim przypadku będą kanapki (masło, ser, szynka, jajko itp.), czekolada, suszone owoce, banany. Pamiętajmy też o napojach (woda, ciepła i słodka herbata).
5. Prognoza pogody i bezpieczeństwo
Przed wyruszeniem na szlak należy naładować baterię w telefonie oraz zapoznać się z prognozą pogody (bieżąca dostępna jest na stronach internetowych www.topr.pl oraz www.tpn.pl). Trzeba pamiętać, że w górach burze są bardzo niebezpieczne i nie zaleca się wówczas wychodzenia na szlak. Podobnie zdradliwa jest mgła, która nawet doświadczonych turystów może wprowadzić w dezorientację. Trzeba także być przygotowanym na ewentualną zmianę trasy wycieczki, a zatem przed wyruszeniem w góry należy dokładnie zapoznać się z siecią szlaków. Warto przy tym pamiętać, że kolor szlaku pieszego nie oznacza stopnia jego trudności.
Aby zwiększyć szansę na bezpieczną wędrówkę, nie zapomnijmy poinformować bliskich o naszych planach (cel wycieczki, wybrana trasa, godzina wyjścia, szacowana godzina powrotu, miejsce noclegu).
W razie potrzeby należy wezwać pomoc: telefonicznie – 601 100 300 (TOPR), 112 lub przy pomocy aplikacji na smartfony dostępnej pod adresem: www.ratunek.eu.