Galeria Rzeźby Grzegorza Pecucha , ul.Kasprowicza 31A, 34-500 Zakopane. Zwiedzanie po wcześniejszym umówieniu się z Panią Zofią Pecuch pod numerem telefonu 601-407-320
Historia Okszy wpisana jest w dzieje stylu zakopiańskiego. Willa jest trzecim dziełem Stanisława Witkiewicza, twórcy stylu zakopiańskiego. Jej projekt powstał w latach 1894–1895 dla Bronisławy i Wincentego Korwin-Kossakowskich, o czym świadczy korespondencja Stanisława Witkiewicza z fundatorami. Budynek wznosili góralscy cieśle pod kierunkiem Wojciecha Roja i Jana Obrochty w latach 1895–1896. Podstawą rozpoczęcia prac były plany przygotowane na podstawie szkiców Witkiewicza. Budowę rozpoczęto na wiosnę 1895 r., a zakończono w czerwcu 1896 r. Wykonanie mebli zlecił Kossakowski Kazimierzowi Sieczce.
Jest autorską galerią prac artysty. Władysław Hasior urodził się w 1928 r. w Nowym Sączu, a w roku 1952 ukończył naukę w zakopiańskim Państwowym Liceum Technik Plastycznych, gdzie uczył się pod kierunkiem wybitnego nauczyciela i artysty, Antoniego Kenara. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie u prof. Mariana Wnuka zakończył uzyskaniem dyplomu w roku 1958, a rok później znalazł się w pracowni Ossipa Zadkine’a w Paryżu. Wcześniej związał się z zakopiańskim Państwowym Liceum Technik Plastycznych i przez wiele lat był nauczycielem kolejnych pokoleń uczniów tej szkoły.
Galeria położona w pobliżu słynnej willi „Pod Jedlami”, to murowany budynek w stylu dworkowym, wybudowany we wczesnych latach dwudziestych XX w. przez rodzinę Koziańskich. Po drugiej wojnie światowej dom kupił od spadkobierców Urząd Rady Ministrów i willa Koziańskich stała się reprezentacyjnym obiektem, w którym bywali najwyżsi prominenci PRL, m.in. premier Józef Cyrankiewicz, stąd potocznie dom nazywano „Cyrankiewiczówką”. W roku 1981 władze miasta na skutek starań działaczy zakopiańskiej Solidarności oddały go Muzeum z przeznaczeniem na Galerię Kobierców Wschodnich, wcześniej ofiarowanych przez wdowę po Jerzym Kulczyckim, Annę Piotrowicz-Kulczycką.
Galeria autorska, wybudowana przez zakopiańskiego rzeźbiarza Antoniego Rząsę (1919–1980) przy ulicy Bogdańskiego. Placówka wystawiennicza działa od 1976 r. Od 1981 r. prowadzi ją syn artysty, Marcin Rząsa wraz z Magdą Ciszewską-Rząsą. Poza ekspozycją stałą rzeźb Antoniego Rząsy galeria prezentuje czasowe wystawy sztuki współczesnej.
Towarzystwo Przyjaciół Twórczości Antoniego Kenara w Zakopanem zawiązało się w 1994 r. aby w domu artysty utworzyć muzeum jego twórczości. Po dwudziestu latach pracy, wysiłków i zmagań z przeciwnościami – dzięki pomocy wielu życzliwie zaangażowanych osób, oraz instytucji i środków własnych rodziny powstało w Zakopanem z dawna oczekiwane jeszcze jedno cenne miejsce – GALERIA KENARA. Ekspozycja stała – to rzeźby, ceramika, meble, rysunki, gwasze, akwarele, fotografie, pamiątki oraz prezentacja multimedialna. Oprócz stałej ekspozycji prac artysty Galeria zachowuje opracowane profesjonalnie archiwum – dokumentacji fotograficznych, publikacji, korespondencji, notatek, pamiątek osobistych, dokumentów - także w wersji cyfrowej. W Galerii znalazła się również dokumentacja fotograficzna prac zaginionych w czasie wojny oraz prac w posiadaniu muzeów polskich i osób prywatnych.
Galeria STRUG, prezentująca prace pedagogów i uczniów „Kenara”, powstała w roku 1994, gdy dyrektorem szkoły został rzeźbiarz Stanisław Cukier. Szkoła mieściła się wówczas w budynku przedwojennego hotelu "Marilor" przy ul. Tadeusza Kościuszki. Swą działalność galeria rozpoczęła od organizacji Ogólnopolskiego Biennale Rzeźby w Drewnie. Od roku 1996 wszystkie zajęcia odbywają się w wyremontowanym budynku przy ulicy Kościeliskiej 35. Tam też znajduje się obecnie Galeria STRUG, miejsce spotkań artystycznych pedagogów i uczniów ze szkół plastycznych nie tylko z Polski, ale i z innych krajów. W STRUGU odbywają się również wystawy instrumentów muzycznych, towarzyszące Międzynarodowemu Festiwalowi Folkloru Ziem Górskich i Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach”.
Magda Kraszewska, absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, w roku 1993 w zabytkowym, rodzinnym domu utworzyła galerię sztuki współczesnej. Willa przy ulicy Przecznica (dawna nazwa ul. Stanisława Witkiewicza) zbudowana została w roku 1898. Reprezentuje powściągliwą wersję stylu zakopiańskiego, a jej projekt prawdopodobnie powstał w kręgu współpracowników Stanisława Witkiewicza. W 1912 r. dom stał się własnością dziadka Magdy Kraszewskiej, doktora Wacława Kraszewskiego (1872-1931), lekarza i społecznika, niezwykle zasłużonego dla Zakopanego. Pod Tatrami zamieszkał w roku 1907, kontynuując działalność patriotyczną, współpracując między innymi z Józefem Piłsudskim i Wacławem Sieroszewskim.
Galeria autorska Ryszarda Orskiego mieści się w Zakopanem, w specjalnie do tego celu wzniesionym budynku obok domu rzeźbiarza, przy ul. Broniewskiego, w odległości około 15 minut spacerem od Krupówek, pomiędzy Antałówką a Kozińcem. Galeria jest udostępniona zwiedzającym od lata 2002 r. Rzeźby są wyeksponowane w dwóch pomieszczeniach. Prezentują cały dotychczasowy dorobek artystyczny rzeźbiarza, dając obraz rozwoju jego twórczości, ewolucji i doskonalenia warsztatu.
To niewielka a zarazem wyjątkowa przestrzeń znajdująca się w samym sercu miasta, na przeciwko Galerii Miejskiej im. Władysława hr. Zamoyskiego. Sam budynek ma długą historię, miejsce to przez wiele lat zmieniało swoją funkcję i przeznaczenie, służyło między innymi jako mieszkanie, zakład fotograficzny, pracownia snycerska, warsztat samochodowy i nadal przechodzi swoją transformację. Obecnie znajduje się tu galeria autorska szkła artystycznego Leszka Nagrabeckiego i firmy Velt, oraz od niedawna pracownia zakopiańskiej rzeźbiarki Marii Cukier.