Ikona wyboru języka Polski
Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   77.1   0   6.2   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   41.3
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   54.54   61.02
Józefa Piłsudskiego   22.61   28.23
Tytusa Chałubińskiego   20.26   25.17
Kuźnice   2.34   2.69
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Wt. 21.01 13:00
Zachmurzenie
4° / 0° zachmurzenie duże
Śr. 13:00
Zachmurzenie
Czw. 13:00
Zachmurzenie
Pt. 13:00
Zachmurzenie
Sob. 13:00
Zachmurzenie
Nd. 10:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane
Oranment

4. Ogólnopolski Konkurs Malarski MOJE ZAKOPANE

4. Ogólnopolski konkurs malarski "moje zakopane"

Wystawa 4. OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU MALARSKIEGO „MOJE ZAKOPANE”


Czas trwania wystawy: 17 grudnia 2024 - 22 lutego 2025

Wernisaż wystawy: 14 grudnia 2024 (sobota), godz. 17:00

Miejsce wystawy: Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego, ul. Krupówki 41, Zakopane

www.galeria.zakopane.pl

Kuratorka wystawy i pomysłodawczyni konkursu: Lidia Rosińska-Podleśny 

Organizatorzy: Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego – jednostka Zakopiańskiego Centrum Kultury

Zakopane, miasto położone u podnóża Tatr, miejsce o niezwykłej historii i kulturze, które od dziesięcioleci przyciągało twórców z różnych dziedzin sztuki, wciąż rezonuje w świadomości artystów. 

Tegoroczna edycja 4. Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego „Moje Zakopane”, kolejny raz pozwoliła odpowiedzieć na pytanie: jak dzisiaj Zakopane i jego otoczenie postrzegane jest przez współczesnych artystów i czy nadal, w czasach intensywnych zmian społecznych i kulturowych, stanowi inspiracje dla twórców?

Na wystawie pokonkursowej zaprezentujemy szerokie spektrum emocji i malarskich interpretacji, zarówno hołd dla tatrzańskiej przyrody, skojarzenia z odwieczną symboliką gór, z surowością i pięknem krajobrazu, jak i refleksje nad historią i tradycją, które wyróżniają Zakopane na tle innych miejsc. 

Różnorodność stylów i podejść świadczy o tym, że jest ono wiąż żywym źródłem inspiracji dla polskich artystów. W ich interpretacjach miasto i jego otoczenie nabiera nowych znaczeń i kształtów, stając się lustrem, w którym odbijają się zarówno zmieniające się czasy, jak i odwieczna tęsknota człowieka za pięknem i autentycznością. Każda edycja Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego przynosi nam nową perspektywę – obrazy, które ukazują Zakopane zarówno jako przestrzeń rzeczywistą, jak i wyobrażoną.

Lidia Rosińska-Podleśny (fragment tekstu do katalogu wystawy)

Artyści biorący udział w wystawie: Romualda Anioł-Lubas, Barbara Bakalarska, Malwina Bienias, Joanna Bożek, Dorota Chojnicka-Różańska, Aneta Chruścińska, Malwina Cieślik, Mirosław Ciślak, Marcin Czarnopyś, Małgorzata Dawiec-Stefanik, Jerzy Dobrzyniecki, Małgorzata Drozd-Witek, Piotr Figiel, Grzegorz Frydryk, Hanna Gancarczyk, Tomasz Głowacz, Olena Horhol, Barbara Hubert, Wacław Jagielski, Katarzyna Jakubowska, Monika Kalityńska, Anna Kamycka, Urszula Klechta, Maria Konopacka, Mirosław Koprowski, Bożena Kot, Aleksandra Kotlińska, Danuta Krajewska-Pietrasik, Marta Krynicka-Orzech, Violetta Książkiewicz, Krzysztof Kułacz Karpiński, Tadeusz Kwaśnik, Elżbieta Ledecka, Lech Ledecki, Małgorzata Limon-Wyrzykowska, Katarzyna Lisek, Konsuela Madejska-Turska, Małgorzata Majerczyk, Agnieszka Mitura-Bagińska, Ewa Mizera-Raczkowska, Ewa Mońka, Janusz Motylski, Joanna Nalepa, Maria Agnieszka Niżegorodcew, Alicja Oleszczuk, Jadwiga Olszewska-Szewczyk, Maria Ostrowska, Grzegorz L. Piotrowski, Elżbieta Ponińska, Zdzisław Poskier, Elżbieta Przepiórkowska, Michał Ptak, Elżbieta Pyra, Weronika Raczyńska, Helga Radochońska, Joanna Rapacz, Jadwiga Rogowiec, Małgorzata Rosińska, Aleksandra Rudzka-Miazga, Andrzej Rułka, Daga Siemieniewicz, Kinga Stanowska, Katarzyna Stryszowska-Winiarz, Bernadeta Sudnikowicz, Dariusz Syrkowski, Monika Tarsa, Stanisław Tomalak, Aneta Tworek, Natalia Wegner, Agata Włodarczyk, Magdalena Włodarczyk, Joanna Włodek, Kinga Wnuk-Moskalska, Bożena Zajiczek-Panuś, Nina Zielińska-Krudysz, Tomasz Zjawiony, Ewa Żelewska-Wsiołkowska, Anna Żyła.

------------------------------------------------------------------------------

Wernisaż wystawy 4. Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego „Moje Zakopane”

W sobotę, 14 grudnia 2024 roku o godz.17:00, odbył się bardzo uroczysty wernisaż wystawy pokonkursowej 4. Ogólnopolskiego Konkurs Malarskiego „Moje Zakopane”. Wszystkich licznie przybyłych gości przywitała szefowa galerii Lidia Rosińska-Podleśny (jednocześnie pomysłodawczyni i kuratorka konkursu), stwierdzając, że kolejna edycja pokazuje, iż Zakopane, miasto położone u podnóża Tatr, miejsce o niezwykłej historii i kulturze, które od dziesięcioleci przyciągało twórców z różnych dziedzin sztuki, wciąż rezonuje w świadomości artystów a różnorodność stylów i podejść świadczy o tym, że pozostaje ono wciąż żywym źródłem inspiracji dla polskich artystów.

Następnie głos zabrała zastępca Burmistrza Miasta Zakopane - Iwona Grzebyk-Dulak, gratulując i  dziękując artystom za tak liczne uczestnictwo w konkursie. Dodała, że całość wystawy stanowi niezwykły klimat „naszego”, „mojego” Zakopanego.

W imieniu Jury 4. Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego „Moje Zakopane” werdykt wraz z uzasadnieniami odczytał przewodniczący Jury: dr hab. Arkadiusz Karapuda – profesor na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Kolejno nastąpiło wręczenie wyróżnień i nagród w konkursie. W tym roku po raz pierwszy Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem przyznała swoje pozaregulaminowe wyróżnienia. Został również ogłoszony konkurs na nagrodę publiczności, który będzie trwał aż do zakończenia wystawy.

Ten niezwykły wieczór stał się okazją do spotkań z licznie przybyłymi artystami, inspirujących rozmów i nieukrywanej radości. Jeszcze raz bardzo dziękujemy i serdecznie zapraszamy na wystawę, która potrwa do 22 lutego 2025 roku.

W wernisażu uczestniczyła Naczelnik Wydziału Kultury UMZ Joanna Staszak oraz Dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury Maciej Szostak.

Jury w składzie: dr hab. Arkadiusz Karapuda – przewodniczący Jury – profesor na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, artysta wizualny, malarz, prof. Wojciech Zubala – profesor na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, malarz, fotografik, prof. Sławomir Toman – profesor w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, mgr Renata Kowalska – kierownik Ośrodka Dokumentacji Tatrzańskiej im. Zofii Radwańskiej-Paryskiej i Witolda Henryka Paryskiego w Tatrzańskim Parku Narodowym, mgr Joanna Staszak – naczelnik Wydziału Kultury w Urzędzie Miasta Zakopane przyznało następujące wyróżnienia i nagrody:

Wyróżnienia honorowe: Dorota Chojnicka-Różańska, Aleksandra Kotlińska, Violetta Książkiewicz, Janusz Motylski, Grzegorz L. Piotrowski, Daga Siemieniewicz.

3 nagroda: Jadwiga Rogowiec, 2 nagroda: Tomasz Głowacz, Grand Prix: Katarzyna Jakubowska.

Wyróżnienia MGS: Marcin Czarnopyś, Tadeusz Kwaśnik, Tomasz Zjawiony. 

fot. MJ, JW/ZCK