Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Umiarkowana
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   29.9   0   6.5   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   50.1
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   90.23   112.14
Józefa Piłsudskiego   28.93   40.71
Tytusa Chałubińskiego   22.27   29.59
Zofii i Witolda Paryskich   17.46   25.15
Kuźnice   0   0
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Nd. 22.12 04:00
Zachmurzenie
-3° / -3° zachmurzenie duże
Pon. 13:00
Śnieg
-2°
Wt. 13:00
Śnieg
-3°
Śr. 13:00
Śnieg
-3°
Czw. 13:00
Zachmurzenie
-2°
Zdjęcie promujące Zakopane
Oranment

Schronisko PTTK 
na Polanie Chochołowskiej

im. Jana Pawła II

Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej im. Jana Pawła II

Schronisko jest najlepszą bazą noclegową do wypadów w Tatry Zachodnie. Dolina Chochołowska, której wylot znajduje się ok. 10 km od Zakopanego, to największa dolina w Tatrach, zajmującej ponad 35 km2. Pokryta lasem świerkowym, najpiękniej wygląda wiosną, kiedy kwitną krokusy, a na halach rozpoczyna się wypas owiec. Obiekt znajduje się na wysokości 1148 m n.p.m. jego kubatura wynosi 9543 m³ co sprawia, że jest największym schroniskiem w Tatrach Polskich. Czynne jest przez cały rok. 

Historia
Miejsce schroniska wybrano bardzo starannie. Podczas wizji lokalnej w 1928 r. wybrano południowy kraniec Polany Chochołowskiej, która zasłynęła już z wielkich walorów narciarskich. Pierwsze schronisko wybudowane zostało przez Warszawski Klub Narciarski w latach 1930-32. W 1931 r. w nie wykończonym jeszcze schronisku można było już nocować, a oficjalne otwarcie miało miejsce w 1932 r. W styczniu 1945 r. spalone zostało przez Niemców. Obecny budynek został wybudowany w latach 1951-1953. Podczas swojej drugiej pielgrzymki do ojczyzny 23 czerwca 1983 r. przebywał w Dolinie Chochołowskiej papież Jan Paweł II. Pobyt ten został upamiętniony tablicą pamiątkową przy wejściu do schroniska, a także wytyczeniem szlaku papieskiego w Dolinie Jarząbczej. W schronisku znajduje się również rzeźba – podarunek dla papieża od Lecha Wałęsy.
Na potrzeby schroniska w 1958 r. uruchomiono na Chochołowskim Potoku niedużą elektrownię wodną. Wytwarza ona energię elektryczną również do ogrzewania schroniska. Obok schroniska zasadzono limby. Dla upamiętnienia akcji ratunkowej TOPR z 11-12 lutego 1945 r. (przetransportowanie rannych partyzantów ze Skrajnego Salatyna) wmurowano na ścianie schroniska tablicę pamiątkową. Pamiątkową tablicą na ścianie schroniska upamiętniono także próbę startu balonu Gwiazda Polski na Polanie Chochołowskiej w październiku 1938 roku.

Obecnie
W schronisku mieści się Papieski Ośrodek Historii Turystyki Górskiej z wystawą upamiętniającą spotkanie Papieża św. Jana Pawła II z Lechem Wałęsą, które odbyło się 23 czerwca 1983 r. Sala dostępna jest dla zwiedzających w godzinach od 8.00 do 20.00.
Na Polanie Chochołowskiej znajdują się szałasy pasterskie stanowiące największą letnią wieś góralską w Tatrach. Od maja do września – kulturowy wypas owiec – w bacówce oscypki, bundz i żentyca.
Pasterska kaplica pod wezwaniem świętego Jana Chciciela – odpust w ostatnią niedzielę czerwca. Msze Święte od końca czerwca do września oraz w czasie Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy.

Schronisko oferuje:
- wrzątek dostępny całą dobę – nieodpłatnie
- kiosk w którym można zakupić mapy, pocztówki, pamiątki, podstawowe artykuły drogeryjne i medyczne oraz artykuły górskie
- możliwość przechowania bagażu, rowerów oraz nart
- salę telewizyjną

Restauracja
W restauracji podawane są domowe potrawy. Specjalnością szefa kuchni jest deser chochołowski, pstrąg z patelni oraz kotlet chochołowski.

Noclegi
Schronisko oferuje aż 121 miejsc noclegowych w pokojach o różnej wielkości i standardzie, 2, 3, 4, 6, 8 i 14-osobowych.
Ze względu na przepisy Państwowej Straży Pożarnej jesteśmy zmuszeni ograniczyć liczbę noclegów zastępczych (na podłodze) do 20 miejsc.

Trasy
- Zielony szlak - prowadzący przez całą długość Doliny Chochołowskiej z Siwej Polany przez polanę Huciska na Polanę Chochołowską, stąd dalej Doliną Chochołowską Wyżnią na grzbiet pomiędzy Rakoniem i Wołowcem w pobliżu przełęczy Zawracie, czas przejścia z Siwej Polany do schroniska około 2 godz. 10 min, z powrotem 1 godz. 45 min, czas przejścia ze schroniska na grzbiet między Rakoniem a Wołowcem około 2 godz. 15 min, z powrotem 1 godz. 45 min
- Żółty szlak - prowadzący Bobrowieckim Żlebem na Grzesia, czas przejścia około 1 godz. 30 min 
- Czerwony szlak - na Trzydniowiański Wierch przez Wyżnią Jarząbczą Polanę, czas przejścia około 2 godz. 20 min, z powrotem 1 godz. 55 min
- Czarny szlak - łącznikowy przez polanę do kapliczki i schroniska PTTK
- Żółty szlak - szlak papieski, biegnący razem ze szlakiem czerwonym przez Wyżnią Jarząbczą Polanę do Doliny Jarząbczej, czas przejścia około 50 min, z powrotem 45 min. 
Szlak papieski - przebywając w 1983 r. z oficjalną wizytą w Polsce – Papież Polak – Jan Paweł II przybył w dniu 23 czerwca na krótki wypoczynek do Doliny Chochołowskiej w Tatrach. Goszczony był w schronisku PTTK, skąd udał się w asyście towarzyszących mu osób na turystyczny spacer do Doliny Jarząbczej.

W schronisku zdjął „wizytowe” buty, ubrał ciepłe skarpety i turystyczne buty, po czym szlakiem czerwonym wyruszył na pieszą wędrówkę. Po wyjściu ze schroniska udał się drogą w dół Polany Chochołowskiej, zatrzymując się przy szopie pasterskiej Andrzeja Gala Zięby z Witowa, który bacował w tym czasie na Polanie Chochołowskiej. Wstąpił do szałasu, pozdrowił górali i powiedział, że w drodze powrotnej, jeszcze ich odwiedzi. Po krótkim odpoczynku – Papież wraz z towarzyszącymi mu osobami – wyruszyli dalej szlakiem czerwonym – drogą przez mostek, aż do Wyżniej Jarząbczej Polany. Tu przy zabytkowej kapliczce z 1872 r. towarzyszące Papieżowi osoby pozostały w tyle, pozwalając Papieżowi samodzielnie i w skupieniu wędrować przez tą uroczą halę. Przy mostku na potoku Jarząbczym wycieczka stanowiła znów jedną grupę. Trasa biegła teraz drogą przez piękny świerkowy tatrzański las. Szlak stale pnie się łagodnie do góry. Papież rozmawia o górach i wspomina swoje dawne wyprawy. W tym odprężonym nastroju wycieczka doszłaby aż na Trzydniowiański Wierch, gdyby nie uwagi osób pilnujących punktualnego odlotu Papieża do Rzymu. Postanowiono więc zawrócić. Wcześniej wybrano miejsce na końcowy odpoczynek. Wśród lasu pod Jarząbczymi Szałasiskami, gdzie szlak czerwony zbliża się łagodną ścieżką do Jarząbczego Potoku, rozbito turystyczny biwak. Wśród kilku powalonych przez halny wiatr potężnych świerków, zatrzymano się nad samą wodą rwącego górskiego potoku.
Wyjęto z plecaka kanapki, termosy z kawą i herbatą oraz jabłka. Posiłek spożyto na doraźnie rozłożonym turystycznym stoliku, siedząc na składanych turystycznych krzesełkach. Odpoczynek trwał około pół godziny. W czasie posiłku Ojciec Święty powiedział: ,,…żebym tak mógł tu dłużej posiedzieć”. Była w tym zawarta cała tęsknota do turystycznego bycia z naturą, ale zbliżał się czas odlotu i wkrótce ruszono w powrotną drogę. Przed opuszczeniem biwaku – Papież podszedł do rwącego potoku, pochylił się, zamaczał rękę w górskiej tatrzańskiej wodzie i przeżegnał się.
Powrót nastąpił tą samą drogą. Ponownie wstąpiono do szałasu bacy Andrzeja Zięby Gala, gdzie czekała już cała jego rodzina. Przed szałas wyniesiono ławy i zydle. Ojciec Święty usiadł na zydelku przed ławą zastawioną serem i oscypkami. Rozmowy toczyły się wokół życia górali na polanie i trudności z wypasem owiec. Do schroniska PTTK – od szałasu Gali – wycieczka przeszła na skrót przez Polanę Chochołowską. Górale obdarowali Papieża oscypkami „na drogę do Rzymu”. W schronisku Jan Paweł II zdjął turystyczne obuwie, ubrał nową sutannę i po zjedzeniu przygotowanego posiłku wszedł do czekającego samochodu i opuścił Dolinę Chochołowską.
Górale, właściciele wspólnoty Siedmiu Gmin, do której należy Dolina Chochołowska – pragnąc upamiętnić pobyt Papieża – Polaka w Tatrach, w miejscu jego odpoczynku i biwaku w Dolinie Jarząbczej zbudowali góralską kapliczkę. Na ogromnym głazie umieszczono także spiżową tablicę z następującymi słowami Papieża: „Mogłem w dniu dzisiejszym spojrzeć z bliska na Tatry i odetchnąć powietrzem mojej młodości” – oraz – dopisek: Na to miejsce przybył Papież Jan Paweł II w dniu 23. V. 1983 r.
Natomiast nad krzyżem w drewnianej kapliczce umieszczony jest wyryty w desce napis: „Dziękujemy Ci Boże, że przysłałeś tu Ojca Św.” (uprawnieni wsi Ciche).
Odcinek szlaku czerwonego z Polany Chochołowskiej na Trzydniowiański Wierch, którym szedł Papież Jan Paweł II dodatkowo oznaczono jednym żółtym paskiem. Z czasem odcinek ten nazwano „szlakiem papieskim”. 

Tereny i szlaki narciarskie
- Polana Chochołowska
- Dolina Starorobociańska
- Dolina Jarząbcza (bez górnych pięter)
- Dolina Iwanicka
- Grześ (1653 m n.p.m.) – Rakoń (1879 m n.p.m.): ok. 3,5 km, różnica poziomów 277 m
- Rakoń (1879 m n.p.m.) – Dolina Wyżnia Chochołowska – Polana Chochołowska (szlak oznakowany tyczkami): długość ok. 4,5 km, różnica poziomów 750 m - bardzo dobre tereny do uprawiania ski-alpinizmu

Kontakt
Dolina Chochołowska
skrytka pocztowa 195
34-500 Zakopane
tel. +48 18 20 705 10
+48 660 144 510
chocholowska.schronisko@gmail.com
www.chocholowska.com

wyszukiwanie zaawansowane Strzałka

Dodatkowe kategorie

Dodatkowe kategorie

Wybierz przedział czasowy