Spacer zaczynamy na początku ulicy Kasprusie, która odchodzi od ulicy Kościeliskiej. Po ok. 10-ciu minutach dochodzimy do willi Atma (po lewej stronie, w głębi).
Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma
W latach 1930–36 mieszkał tu wybitny polski kompozytor Karol Szymanowski (1882 – 1937). Słowo „atma” w sanskrycie znaczy „dusza”. Wybudowana została pod koniec XIX w. w stylu zakopiańskim przez Józefa Kasprusia–Stocha. Początkowo Karol Szymanowski przyjeżdżał do Zakopanego co roku i wynajmował pokój z pianinem w willi Limba, a także w Czerwonym Dworze. Gdy jednak na stałe zamieszkał pod Giewontem, wynajął dla siebie Atmę. Muzeum otwarte zostało w 1976 roku. Wśród muzealiów znajdują się osobiste pamiątki po kompozytorze oraz elementy wyposażenia willi z czasu pobytu Karola Szymanowskiego w Zakopanem.
W pierwszym z pomieszczeń, można zapoznać się z genealogią rodu Szymanowskich, życiorysem kompozytora oraz trasami jego jakże licznych podróży po Europie i nie tylko. Służy do tego duży multimedialny ekran dotykowy. W pokoju, gdzie dawniej mieściła się sypialnia artysty, obecnie sali koncertowej, przestrzeń zdominowana jest przez fortepian. Dodatkowo na ścianie rzucają się w oczy 3 portrety Szymanowskiego, autorstwa Witkacego. W jadalni połączonej z werandą można podziwiać m.in. szkice projektów kostiumów do paryskiej premiery „Harnasiów” autorstwa Ireny Lorentowicz.
Atma to obecnie jedyne w świecie muzeum biograficzne Karola Szymanowskiego
u. Kasprusie 19, Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie
tel. +48 18 20 200 40
Galeria Czerwony Dwór
ul. Kasprusie 27
tel. +48 661 601 651
Czerwony Dwór wybudowana została w 1902 r. w stylu zakopiańskim. Mieszkali tu m.in. Karol Szymanowski (w domku w ogrodzie obok willi), Artur Rubinstein, Stefan Żeromski. Obecnie znajduje się tu galeria, która swoje podwoje otwiera dla twórców regionalnych. Można zwiedzać wystawy czasowe, m.in. malarstwa na szkle czy rękodzieła artystycznego. Galeria stanowi również miejsce wernisaży i spotkań literackich. Willa jest częścią Zakopiańskiego Centrum Kultury.
Wędrujemy dalej w górę – ul. Kasprusie przechodzi w Strążyską. W górnej części po prawej stronie zaczyna się ulica Bogdańskiego, przy której znajduje się Galeria Antoniego Rząsy (ul. Bogdańskiego 16 A). Kontynuując spacer ulicą Strążyską, po około 10 minutach od skrzyżowania z ul. Bogdańskiego dochodzimy do końca ulicy a zarazem początku Doliny Strążyskiej.
Dolina Strążyska
Reglowa dolinka wcinająca się w podstawę północnej ściany Giewontu, dojście spacerem przez Kasprusie i Strążyską: ok. 4,5 km, 60 minut; od wylotu doliny - 2 km, 40 minut
Wylot Doliny Strążyskiej znajduje się na Drodze pod Reglami, którą można kontynuować spacer do kolejnych reglowych dolinek. Najbliższe z nich to Dolina ku Dziurze (ok. 400 m w lewo, stojąc na południe) oraz Dolina Za Bramką (ok. 1400 m w prawo). Wygodna ścieżka prowadzi wzdłuż Potoku Strążyskiego piętrem dolnego regla z widokiem na wapienno-dolomitowe skałki oraz północną ścianę Giewontu. Dochodzimy do Polany Strążyskiej (użytkowanej niegdyś pastersko), na której stoi niewielkie schronisko – herbaciarnia i wodospadu Siklawica (od Polany Strążyskiej 15 minut).