Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Umiarkowana
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   73.5   0   8.4   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   56.9
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   75.99   91.39
Józefa Piłsudskiego   31.68   44.73
Tytusa Chałubińskiego   5.21   6.38
Zofii i Witolda Paryskich   36.31   52.56
Kuźnice   0.01   0.02
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Czw. 26.12 13:00
Zachmurzenie
4° / -1° zachmurzenie duże
Pt. 13:00
Słonecznie
Sob. 13:00
Zachmurzenie
Nd. 13:00
Zachmurzenie
Pon. 13:00
Słonecznie
Wt. 10:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane
Oranment

Tatry

TATRY

Tatry są najwyższym pasmem górskim leżącym w granicach Polski i najwyższym masywem w łańcuchu Karpat. Liczą ok. 60 km długości i od 15 do 20 km szerokości. Ich powierzchnia wynosi blisko 800 km². Ze względu na ukształtowanie terenu Tary dzielą się na Tatry Bielskie (Hawrań 2152 m n.p.m.), Tatry Wysokie (Gerlach 2655 m n.p.m.) i Tatry Zachodnie (Bystra 2248 m n.p.m.). Położone są pomiędzy czterema krainami geograficzno-historycznymi: Liptowem, Orawą, Podhalem i Spiszem, przy czym przez Tatry, Orawę i Spisz przebiega granica polsko-słowacka. Do Polski należy 175 km² powierzchni opisywanych gór. Są one objęte ochroną w ramach dwóch parków narodowych (Tatrzański Park Narodowy, TPN w Polsce i Tatranský národný park, TANAP na Słowacji).

Tatry to góry wyjątkowe pod wieloma względami: przyrodniczym, historycznym, kulturowym. Mogą poszczycić się interesującą historią eksploracji. Od lat cieszą się niezmienną popularnością zarówno wśród turystów, jak i badaczy. Sieć szlaków udostępniona przez Tatrzański Park Narodowy liczy 275 km. 

Można tu uprawiać zarówno turystykę pieszą, wspinaczkę, narciarstwo (zjazdowe, biegowe, skiturowe) oraz w ograniczonym zakresie kolarstwo górskie. Odwiedzający mogą skorzystać z gościnnych schronisk PTTK (na Polanie Chochołowskiej, na Hali Ornak, na Hali Kondratowej, na Hali Gąsienicowej, w Roztoce, w Dolinie Pięciu Stawów Polskich oraz nad Morskim Okiem). Dzięki programowi kulturowego wypasu owiec turyści mogą skosztować oryginalnych, owczych oscypków, a także napić się zéntycy (serwatki z owczego mleka). Usłyszą ponadto prawdziwą gwarę górali podhalańskich i zobaczą ich w regionalnych strojach.

Przestrzeń Tatr jest również ważna z historycznego punktu widzenia. To przez zieloną granicę przedzierali się kurierzy podczas II wojny światowej. To tutaj rodziło się taternictwo i rozwijała turystyka. Wielu ludzi straciło życie – wędrując lub ratując wędrowców. Góry zainspirowały także licznych twórców – m.in. malarzy (Jan Nepomucen Głowacki, Stanisław Witkiewicz, Rafał Malczewski i in.), poetów (Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Jan Kasprowicz, Adam Asnyk i in.), fotografów (Mieczysław Karłowicz, Adam Brzoza i in.).

Wchodząc w Tatry, warto pamiętać, że są one objęte ochroną w ramach Tatrzańskiego Parku Narodowego. Należy więc zapoznać się z obowiązującymi na tym terenie zasadami zwiedzania. Na stronie internetowej www.tpn.pl można znaleźć odpowiedź na pytania dotyczące ruchu turystycznego (piesi, narciarze, rowerzyści) i samochodowego, a także wprowadzania zwierząt.

Serdecznie zapraszamy Państwa do zwiedzania najpiękniejszego regionu Polski.

Heart Icon Heart Icon

Bezpieczeństwo w górach

Wezwanie Pomocy:
985
+48 601 100 300
+48 18 20 634 44

Europejski telefon ratunkowy:
112

Gdzie znajdziesz pomoc?

TOPR:
Strona główna TOPR

Aplikacja Na Ratunek:
Pobierz aplikację

wyszukiwanie zaawansowane Strzałka

Dodatkowe kategorie

Dodatkowe kategorie

Wybierz przedział czasowy