Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   18.9   0   44   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   11.9
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   47.95   63.69
Józefa Piłsudskiego   22.61   31.39
Tytusa Chałubińskiego   6.66   8.63
Zofii i Witolda Paryskich   21.22   32
Kuźnice   1.85   2.3
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Czw. 21.11 19:00
Zachmurzenie
-4° / -4° zachmurzenie umiarkowane
Pt. 13:00
Śnieg
-3°
Sob. 13:00
Śnieg
-4°
Nd. 13:00
Śnieg
-1°
Pon. 13:00
Zachmurzenie
Wt. 13:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane
Oranment

Hala Gąsienicowa

hala gąsienicowa 

Szlak:

Hala Gąsienicowa

Dystans Dystans: 4,7 km
Czas przejścia Czas przejścia: 2 godz. 15 min
Różnica wzniesień Różnica wzniesień: 566 m↗ 91 m↘
Najwyższy punkt: 1564 m n.p.m.
Szlak:

Wycieczkę na Halę Gąsienicową – mekkę początkujących taterników – należy zaliczyć do nieco poważniejszych wyjść. Na stosunkowo niedużym dystansie pokonujemy bowiem znaczną różnicę wzniesień, co dla niewprawionego turysty może być sporym wysiłkiem.

Wycieczkę rozpoczynamy w Kuźnicach, dokąd z Zakopanego możemy dotrzeć pieszo, dorożką lub busem. Na Aleję Przewodników Tatrzańskich, którą wiedzie droga dojazdowa do Kuźnic, obowiązuje zakaz wjazdu pojazdów samochodowych. Nie dotyczy on jednak m.in. busów komunikacji miejskiej oraz taksówek.

Początek niebieskiego szlaku, który prowadzi na Halę Gąsienicową, znajduje się w Kuźnicach za mostem na potoku Bystra. Przed wejściem na szlak jesteśmy zobowiązani kupić bilet wstępu na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Po dokonaniu koniecznych formalności kierujemy się na wprost, lekko wznoszącą się, kamienistą drogą. Tu przez ok. 15 min towarzyszy nam szlak zielony, który prowadzi przez Nosalową Przełęcz na Nosal. Rozejście szlaków znajduje się w dość charakterystycznym miejscu. Szlak na Halę Gąsienicową skręca ostro w prawo. Początkowo wędrujemy gęstym, świerkowym lasem porastającym najpierw zbocza Nieboraka, a następnie Boczania. Las opuszczamy dopiero w rejonie Skupniów Upłazu, skąd rozpościera się szeroka panorama na Beskidy, Pasmo Spisko-Gubałowskie, miejscowości podtatrzańskie oraz rejon leżącej u stóp Skupniów Upłazu Doliny Olczyskiej wraz z górującymi nad nią Kopieńcami. Po ok. 1 godz. 30 min od startu w Kuźnicach docieramy na Przełęcz między Kopami. Do tego miejsca prowadzi alternatywny szlak (znaki żółte), również łączący tę przełęcz z Kuźnicami, ale przez Dolinę Jaworzynkę. Wspomniana przełęcz jest popularnym miejscem odpoczynku (drewniane ławy, rozległy widok m.in. na Giewont). Odtąd szlak najpierw nieznacznie się wznosi w kierunku Królowej Równi, a następnie wiedzie dość ostro w dół (ścieżka jest tu wzmocniona drewnianymi belkami). Od Przełęczy między Kopami turyście towarzyszy widok szczytów otaczających Halę Gąsienicową (m.in. Kościelec, Świnica, Żółta Turnia, Granaty). Zanim dotrzemy do Schroniska PTTK Murowaniec na Hali Gąsienicowej, po lewej stronie, w dole ukaże nam się drewniana Leśniczówka Księżówka. Następnie, po prawej stronie miniemy należącą do Polskiego Związku Alpinizmu słynną Betlejemkę. W oddali, również po prawej, zobaczymy obiekty Stacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Niemal naprzeciwko Betlejemki, przy samym szlaku zobaczymy zabytkowy szałas. Jest to miejsce, przy którym znajduje się kolejne rozejście szlaków: znaki czarne, omijając schronisko, doprowadzą nas w rejon głównej grani Tatr. Chcąc jednak dotrzeć do Murowańca, musimy pilnować szlaku niebieskiego, którym po ok. 2 godz. od wyruszenia z Kuźnic dotrzemy na miejsce.