1. Lawiny
Informacją o zagrożeniu lawinowym jest stopień zagrożenia lawinowego wyznaczany przez TOPR i aktualizowany co 24 godziny. Jest to jednak jedynie ogólna ocena warunków panujących w górach. Planując wycieczkę, można zasięgnąć informacji od osób wyszkolonych w tym zakresie (ratowników, przewodników, pracowników TPN). Jednym ze sposobów przygotowania się do wędrówek w sezonie zimowym jest również odbycie odpowiedniego kursu. Wyruszając zimą na wycieczkę, turysta powinien być wyposażony w sprzęt do udzielania pomocy w razie wypadku tzw. ABC lawinowe, czyli detektor, sondę oraz łopatę i przejść odpowiednie przeszkolenie.
2. Wychłodzenie organizmu
Drugim zagrożeniem, z którym należy się liczyć nawet podczas krótkich i łatwych wycieczek, jest możliwość wychłodzenia, czyli hipotermii. Najprostszym sposobem zabezpieczenia się przed utratą ciepła jest odpowiednia odzież, która powinna być sucha i dopasowana do rodzaju podejmowanej przez nas aktywności.
Obowiązkowe jest posiadanie drugiej pary rękawiczek. Ważnym czynnikiem wpływającym na zachowanie właściwej temperatury ciała jest też kondycja, dlatego zimą podczas wycieczki należy regularnie jeść i pić, aby jak najdłużej zachować siły. Trzeba też być przygotowanym na ryzyko odniesienia kontuzji i oczekiwania na pomoc. Przyda się wtedy dodatkowa kurtka (najlepiej puchowa) oraz folia NRC.
3. Orientacja w terenie
Zimą w górach orientacja jest utrudniona. Śnieg często przykrywa oznakowanie szlaków, a w terenie powyżej granicy lasu przygotowane ścieżki są niewidoczne. Turysta idący zimą w góry musi wykazać się dobrą znajomością topografii, posiadać mapę i kompas, który pomoże zorientować się w przestrzeni, w warunkach ograniczonej widoczności. Dodatkowym czynnikiem utrudniającym orientację zimą jest szybko zapadająca ciemność – latarka oraz zapasowe baterie powinny znaleźć się w plecaku każdego turysty.