Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   7.2   0   49.3   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   9.4
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   8.06   9.83
Józefa Piłsudskiego   7.42   9.65
Tytusa Chałubińskiego   5.99   7.55
Zofii i Witolda Paryskich   3.72   4.84
Kuźnice   3.66   4.63
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Czw. 21.11 16:00
Śnieg
-2° / -4° słabe opady śniegu
Pt. 13:00
Śnieg
-3°
Sob. 13:00
Śnieg
-4°
Nd. 13:00
Śnieg
-1°
Pon. 13:00
Zachmurzenie
Wt. 13:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane
Oranment

Wycieczki górskie zimą

Tatry zimą

Zimą góry wyglądają pięknie, ale bywają bardzo niebezpieczne. Głównymi zagrożeniami zimowymi są lawiny, możliwość wychłodzenia, utrata orientacji oraz upadek z wysokości. Trasa zimowej wycieczki powinna być tak zaplanowana, aby nie przerastała możliwości kondycyjnych i sprzętowych oraz była dopasowana do aktualnych warunków meteorologicznych. Należy też pamiętać, że szlak, który latem nie sprawia większych trudności, zimą może być bardzo wymagający i niebezpieczny. Turystom zaleca się wędrowanie przynajmniej w dwuosobowym zespole oraz korzystanie ze szlaków popularnych, na których można spotkać innych ludzi.

1. Lawiny

Informacją o zagrożeniu lawinowym jest stopień zagrożenia lawinowego wyznaczany przez TOPR i aktualizowany co 24 godziny. Jest to jednak jedynie ogólna ocena warunków panujących w górach. Planując wycieczkę, można zasięgnąć informacji od osób wyszkolonych w tym zakresie (ratowników, przewodników, pracowników TPN). Jednym ze sposobów przygotowania się do wędrówek w sezonie zimowym jest również odbycie odpowiedniego kursu. Wyruszając zimą na wycieczkę, turysta powinien być wyposażony w sprzęt do udzielania pomocy w razie wypadku tzw. ABC lawinowe, czyli detektor, sondę oraz łopatę i przejść odpowiednie przeszkolenie.

2. Wychłodzenie organizmu

Drugim zagrożeniem, z którym należy się liczyć nawet podczas krótkich i łatwych wycieczek, jest możliwość wychłodzenia, czyli hipotermii. Najprostszym sposobem zabezpieczenia się przed utratą ciepła jest odpowiednia odzież, która powinna być sucha i dopasowana do rodzaju podejmowanej przez nas aktywności. 

Obowiązkowe jest posiadanie drugiej pary rękawiczek. Ważnym czynnikiem wpływającym na zachowanie właściwej temperatury ciała jest też kondycja, dlatego zimą podczas wycieczki należy regularnie jeść i pić, aby jak najdłużej zachować siły. Trzeba też być przygotowanym na ryzyko odniesienia kontuzji i oczekiwania na pomoc. Przyda się wtedy dodatkowa kurtka (najlepiej puchowa) oraz folia NRC.

3. Orientacja w terenie

Zimą w górach orientacja jest utrudniona. Śnieg często przykrywa oznakowanie szlaków, a w terenie powyżej granicy lasu przygotowane ścieżki są niewidoczne. Turysta idący zimą w góry musi wykazać się dobrą znajomością topografii, posiadać mapę i kompas, który pomoże zorientować się w przestrzeni, w warunkach ograniczonej widoczności. Dodatkowym czynnikiem utrudniającym orientację zimą jest szybko zapadająca ciemność – latarka oraz zapasowe baterie powinny znaleźć się w plecaku każdego turysty.

4. Wycieczki w wyższe partie gór

Ci, którzy wybierają się w teren wysokogórski, muszą liczyć się z poruszaniem w stromym terenie i możliwością upadku na stromym stoku. Powinni wówczas być wyposażeni w raki, czekan oraz kask. Przy trudnych wycieczkach należy również wziąć pod uwagę konieczność asekurowania się liną. Należy jednak pamiętać, że sam sprzęt nie wystarczy, a umiejętność poruszania się w terenie wysokogórskim zimą najlepiej zdobyć na odpowiednim kursie. Można również skorzystać z opieki przewodnika.

5. Prognoza pogody i bezpieczeństwo

Przed wyruszeniem na szlak należy naładować baterię w telefonie oraz zapoznać się z prognozą pogody (bieżąca dostępna jest na stronach internetowych www.topr.pl oraz www.tpn.pl). Zawsze trzeba być przygotowanym na ewentualną zmianę trasy wycieczki, a zatem przed wyruszeniem w góry należy dokładnie zapoznać się z siecią szlaków. Warto przy tym pamiętać, że kolor szlaku pieszego nie oznacza stopnia jego trudności.

Aby zwiększyć szansę na bezpieczną wędrówkę, nie zapomnijmy poinformować bliskich o naszych planach (cel wycieczki, wybrana trasa, godzina wyjścia, szacowana godzina powrotu, miejsce noclegu).

W razie potrzeby należy wezwać pomoc: telefonicznie – 601 100 300 (TOPR), 112 lub przy pomocy aplikacji na smartfony dostępnej pod adresem: www.ratunek.eu

Heart Icon Heart Icon

Bezpieczeństwo w górach

Wezwanie Pomocy:
985
(+48) 601-100-300
(+48) 18 20 634 44

Europejski telefon ratunkowy:
112

Gdzie znajdziesz pomoc?

TOPR:
Strona główna TOPR

Aplikacja Na Ratunek:
Pobierz aplikację

wyszukiwanie zaawansowane Strzałka

Dodatkowe kategorie

Dodatkowe kategorie

Wybierz przedział czasowy