Ikona wyboru języka Polski
Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   3.56   0   86.35   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   4.88
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   4.3   5.32
Józefa Piłsudskiego   3.36   4.21
Tytusa Chałubińskiego   4.51   5.71
Zofii i Witolda Paryskich   6.43   8.38
Kuźnice   4.01   5
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.88   1.12
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Śr. 03.07 17:00
Deszczowo
16° / 8° słabe opady deszczu
Czw. 14:00
Deszczowo
15°
Pt. 14:00
Zachmurzenie
16°
Sob. 14:00
Zachmurzenie
23°
Nd. 14:00
Słonecznie
25°
Pon. 14:00
Deszczowo
16°
Zdjęcie promujące Zakopane
Oranment

 "Krystyna Słobodzińska - twórca zakopiańskiego festiwalu" 

Prowadzenie Grażyna Syrzistie


W dniu 1 sierpnia 2022r. w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wieczory w Czerwonym Dworze” pn. „Krystyna Słobodzińska – twórca zakopiańskiego Festiwalu”.  Na wydarzenie zaprosił Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula oraz Zakopiańskie Centrum Kultury. 

Krystyna Słobodzińska urodziła się w Wilnie, po skończeniu szkoły średniej wyjechała na studia do Belgii, po powrocie w latach 1932- 38 mieszkała w Warszawie skąd regularnie przyjeżdżała na wakacje do Zakopanego. Pod koniec lat trzydziestych poznała Jerzego Słobodzińskiego i wyszła za niego za mąż. W Zakopanem na stałe zamieszka w 1951 roku. Pracowała w PKO, organizowała teatrzyki młodzieżowe w Domu Kultury i w Komendzie Harcerskiej, grała w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej - Towarzystwo Miłośników Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Zakopanem, którego przez parę lat była prezesem. W 1962 roku współtworzyła Kabaret "Zaskroniec".

Jak pisze Ewa Matuszewska: "Gdy na początku lat 60. Krystyna Słobodzińska, nazywana „jednoosobowym referatem kultury” w Miejskiej Radzie Narodowej, wymyśliła cykl wrześniowych imprez, mających przedłużyć letni sezon pod Tatrami, z pewnością nie wyobrażała sobie, w jak niezwykłe wydarzenie folklorystyczne przekształci się jedna z wielu imprez Tatrzańskiej Jesieni.
Imprezą tą był Festiwal Zespołów Regionalnych Ziem Górskich, który w roku 1968 uzyskał rangę międzynarodową i jako Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich z czasem dorobił się renomy jednego z najlepszych festiwali tego rodzaju na świecie."

Postać twórczyni tego festiwalu, Jesieni Tatrzańskiej, zakopiańskiego kabaretu, autorkę wielu tekstów literackich, a także animatora zakopiańskiego życia kulturalnego przybliżyła Grażyna Syrzistie zakopianka, animatorka kultury, aktorka, związana z Towarzystwem Miłośników Teatru im. Heleny Modrzejewskiej, wychowanka Krystyny Słobodzińskiej, która przez lata pracowała jako instruktor k.o. w Zakopiańskim Domu Kultury. Była najmłodszym członkiem Kabaretu „Zaskroniec”. Uczestniczyła w wielu konkursach recytatorskich – w 1974 zdobyła prestiżową Srebrną Odznakę Recytatora w ogólnopolskim konkursie, potem rolę uczestnika zamieniła na jurora. Zagrała m.in. w „Rodzie Gąsieniców”, „W11”, „Detektywach”, epizodycznie w „Ratownikach” i w filmie „Ja wam pokażę”.

Wieczór wywołał wśród zgromadzonych wiele wspomnień i refleksji. Ze strony publiczności wypłynęła propozycja aby MFFZG został nazwany im. Krystyny Słobodzińskiej. 

Zdj. Paweł Murzyn

(PP)

wyszukiwanie zaawansowane Strzałka

Dodatkowe kategorie

Dodatkowe kategorie

Wybierz przedział czasowy