W dniu 1 sierpnia 2022r. w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wieczory w Czerwonym Dworze” pn. „Krystyna Słobodzińska – twórca zakopiańskiego Festiwalu”. Na wydarzenie zaprosił Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula oraz Zakopiańskie Centrum Kultury.
Krystyna Słobodzińska urodziła się w Wilnie, po skończeniu szkoły średniej wyjechała na studia do Belgii, po powrocie w latach 1932- 38 mieszkała w Warszawie skąd regularnie przyjeżdżała na wakacje do Zakopanego. Pod koniec lat trzydziestych poznała Jerzego Słobodzińskiego i wyszła za niego za mąż. W Zakopanem na stałe zamieszka w 1951 roku. Pracowała w PKO, organizowała teatrzyki młodzieżowe w Domu Kultury i w Komendzie Harcerskiej, grała w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej - Towarzystwo Miłośników Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Zakopanem, którego przez parę lat była prezesem. W 1962 roku współtworzyła Kabaret "Zaskroniec".
Jak pisze Ewa Matuszewska: "Gdy na początku lat 60. Krystyna Słobodzińska, nazywana „jednoosobowym referatem kultury” w Miejskiej Radzie Narodowej, wymyśliła cykl wrześniowych imprez, mających przedłużyć letni sezon pod Tatrami, z pewnością nie wyobrażała sobie, w jak niezwykłe wydarzenie folklorystyczne przekształci się jedna z wielu imprez Tatrzańskiej Jesieni.
Imprezą tą był Festiwal Zespołów Regionalnych Ziem Górskich, który w roku 1968 uzyskał rangę międzynarodową i jako Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich z czasem dorobił się renomy jednego z najlepszych festiwali tego rodzaju na świecie."
Postać twórczyni tego festiwalu, Jesieni Tatrzańskiej, zakopiańskiego kabaretu, autorkę wielu tekstów literackich, a także animatora zakopiańskiego życia kulturalnego przybliżyła Grażyna Syrzistie zakopianka, animatorka kultury, aktorka, związana z Towarzystwem Miłośników Teatru im. Heleny Modrzejewskiej, wychowanka Krystyny Słobodzińskiej, która przez lata pracowała jako instruktor k.o. w Zakopiańskim Domu Kultury. Była najmłodszym członkiem Kabaretu „Zaskroniec”. Uczestniczyła w wielu konkursach recytatorskich – w 1974 zdobyła prestiżową Srebrną Odznakę Recytatora w ogólnopolskim konkursie, potem rolę uczestnika zamieniła na jurora. Zagrała m.in. w „Rodzie Gąsieniców”, „W11”, „Detektywach”, epizodycznie w „Ratownikach” i w filmie „Ja wam pokażę”.
Wieczór wywołał wśród zgromadzonych wiele wspomnień i refleksji. Ze strony publiczności wypłynęła propozycja aby MFFZG został nazwany im. Krystyny Słobodzińskiej.
Zdj. Paweł Murzyn
(PP)