Ikona wyboru języka Polski
Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Zła
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   39.4   0   2.3   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   140.2
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   145.07   167.49
Józefa Piłsudskiego   83.14   96.93
Tytusa Chałubińskiego   31.58   40.18
Kuźnice   1.39   1.66
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Śr. 22.01 10:00
Zachmurzenie
1° / -3° zachmurzenie duże
Czw. 13:00
Zachmurzenie
Pt. 13:00
Zachmurzenie
Sob. 13:00
Zachmurzenie
Nd. 13:00
Zachmurzenie
Pon. 07:00
Śnieg
Zdjęcie promujące Zakopane
Oranment

Władysław Walczak-Baniecki

malarstwo na szkle - Władysław  Walczak-Baniecki

Władysław Walczak-Baniecki (1934-2011) 

Urodził się w Kościelisku, mieszkał w Zakopanem. Zaczął malować w roku 1962 i stworzył własną technikę malowania. Pod wpływem malarstwa tradycyjnego artysta zwrócił się w stronę  typowo podhalańskiej tematyki świątków i scen zbójnickich. Szczególnie ciekawe jest tworzenie cyklów kolorystycznych, przechodzenie od barw pastelowych do ostrych, co stwarza niepowtarzalny styl jego dzieł. Emanuje z niego prostota i ciepło. Należał do najbardziej cenionych twórców Podhala.
Przełomowym momentem dla jego malarstwa na szkle był udział w konkursie zorganizowanym przez Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, w którym otrzymał pierwszą nagrodę. W latach 70. XX wieku zaczął również rzeźbić w drewnie, a jego prace utrzymane były w podobnym stylu. Od roku 1973 był członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych w dziedzinie malarstwa.
Swoje prace pokazał na wielu wystawach indywidualnych  i zbiorowych   w kraju  i za granicą (m.in. Austria, Brazylia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Kanada, Szwecja, Wielka Brytania, Węgry, USA). Obrazy artysty znajdują się w zbiorach prywatnych oraz w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Etnograficznego w Toruniu, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, a także w muzeach w Rio de Janeiro (Brazylia), Chicago (USA) i Paryżu (Francja). 
Uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze  Gloria Artis, laureat Nagrody im. Oskara Kolberga i odznaki Zasłużony Działacz Kultury oraz Nagrody Burmistrza Miasta Zakopane.