Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   10.9   0   49.5   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   7.7
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   10.54   13.01
Józefa Piłsudskiego   4.86   6.1
Tytusa Chałubińskiego   5.03   6.32
Zofii i Witolda Paryskich   8.22   11.16
Kuźnice   2.62   3.32
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Sob. 23.11 10:00
Zachmurzenie
-4° / -5° zachmurzenie umiarkowane
Nd. 13:00
Deszczowo
Pon. 13:00
Zachmurzenie
Wt. 13:00
Zachmurzenie
Śr. 13:00
Zachmurzenie
Czw. 07:00
Zachmurzenie
-0°
Zdjęcie promujące Zakopane
Oranment

Hala Kondratowa-Giewont-Dolina Strążyska

hala kondratowa - giewont - dolina strążyska 

Szlak:

Hala Kondratowa - Giewont - Dolina Strążyska

Dystans Dystans: 11,7 km
Czas przejścia Czas przejścia: 6 godz.
Różnica wzniesień Różnica wzniesień: 929 m↗ 1049 m↘
Najwyższy punkt: Giewont - 1894 m n.p.m.
Szlak:

Wycieczka na Giewont to częsty punkt programu zakopiańskich turystów. Choć nie jest zbyt długa, na co wpływa bliskie położenie Giewontu względem Zakopanego, różnica wysokości sprawia, że wyprawa wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego. Trzeba też pamiętać, że czerwony szlak między Grzybowcem a Wyżnią Kondracką Przełęczą jest zamknięty pomiędzy 1 grudnia a 15 maja.Z Kuźnic prowadzi na wierzchołek niebieski szlak. Początkowo zmierzamy kamienną drogą prowadzącą na Kalatówki, by przy budce z biletami do TPN-u zdecydować, czy wybieramy nieco krótszy wariant omijający Hotel Górski PTTK na Kalatówkach. Po około 1 godz. 30 min od startu w Kuźnicach docieramy do Schroniska PTTK na Polanie Kondratowej. Następnie trzymając się prawej krawędzi polany, wznosimy się nieznacznie, by po kilkunastu minutach dotrzeć do kotlinki Piekiełko. Tu zaczyna się dość strome i wytężające podejście na Kondracką Przełęcz, która stanowi również dogodne połączenie z Doliną Małej Łąki oraz punkt wyjścia na Kopę Kondracką (znaki żółte).

Po osiągnięciu grzbietu skręcamy w prawo i ciągle zdobywając wysokość, wkrótce osiągamy Wyżnią Kondracką Przełęcz. W tym miejscu odbija czerwony szlak do Doliny Strążyskiej. Aby wejść na wierzchołek, kierujemy się dalej za znakami niebieskimi. Szlak w kopule szczytowej Giewontu wyposażony jest w sztuczne ułatwienia w postaci łańcuchów i klamer. Jest jednokierunkowy i ma formę pętli, dzięki czemu turyści wchodzący nie muszą mijać się ze schodzącymi. Cały odcinek w kopule szczytowej zabiera około 30 min, nie licząc czasu spędzonego na szczycie. Wierzchołek Giewontu ze względu na znajdujący się na nim krzyż, jest szczególnie narażony na działanie piorunów, co należy wziąć pod uwagę podczas planowania wycieczki.

Po zejściu ze szczytu do krzyżówki szlaków na Wyżniej Kondrackiej Przełęczy skręcamy w prawo i za znakami czerwonymi rozpoczynamy zejście w stronę Grzybowca. Po osiągnięciu granicy lasu mijamy krzyżówkę szlaków, skąd czarne znaki prowadzą do Doliny Małej Łąki. Kilkadziesiąt metrów za skrzyżowaniem docieramy na lesistą Przełęcz pod Grzybowcem, gdzie szlak opuszcza grzbiet i stromą, często śliską ścieżką sprowadza na Polanę Strążyską.