Ikona wyboru języka Polski
Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   6.4   0   52.9   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   7.2
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   7.4   9.19
Józefa Piłsudskiego   7.29   9.61
Tytusa Chałubińskiego   6.35   8
Zofii i Witolda Paryskich   8.77   12.04
Kuźnice   1.69   2.19
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Sob. 23.11 10:00
Zachmurzenie
-4° / -5° zachmurzenie umiarkowane
Nd. 13:00
Deszczowo
Pon. 13:00
Zachmurzenie
Wt. 13:00
Zachmurzenie
Śr. 13:00
Zachmurzenie
Czw. 07:00
Zachmurzenie
-0°
22.04.2020
Zdjęcie promujące artykuł


Uwiecznione na kliszy. Zakopane początku XX wieku.



W roku 100-lecia odzyskania Niepodległości w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór zawisła niezwykła plenerowa wystawa zdjęć starego Zakopanego. W dziesięciu gablotach pomieszczono niemal trzydzieści mało znanych fotografii dawnej przestrzeni naszego miasta – nie tylko najbardziej reprezentacyjnych Krupówek i ulicy Kościeliskiej, ale i parku miejskiego, ul. Chałubińskiego, czy Kasprusi.


Pod koniec XIX wieku dr Tytus Chałubiński odkrył, iż klimat panujący w Zakopanem sprzyja leczeniu chorób płuc. Zaczął przyjeżdżać pod Tatry i zachęcać do odwiedzenia tego miejsca swoich kuracjuszy. Organizował wycieczki w góry, z przewodnikiem i gawędziarzem Janem Krzeptowskim Sabałą oraz muzyką góralską. To między innymi za Jego przyczyną Zakopane zyskało status stacji klimatycznej, a także powołano Towarzystwo Tatrzańskie. Zakopane stawało się modnym kurortem, zyskiwało nowe możliwości. W tym czasie komponowali pod Tatrami Karol Szymanowski i Artur Rubinstein. To właśnie w Zakopanem tworzył także Rafał Malczewski odwiedzany przez swego ojca Jacka. Witkiewicz opracował styl zakopiański nazywając go narodowym. Witkacy stworzył firmę portretową, której efekty działania możemy podziwiać do dnia dzisiejszego w Muzeum Tatrzańskim. Powstała słynna wytwórnia nart Braci Schiele. Stefan Żeromski wraz z Radą Narodową już 31 października 1918 roku ogłosili niepodległość, a on sam został Prezydentem Rzeczypospolitej Zakopiańskiej. 15 lat później, 18 października 1933 roku, Zakopane uzyskało prawa miejskie.

Wystawa prezentowana jesienią 2018 roku w przestrzeni Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór dała możliwość zagłębienia się w historii naszego miasta – tej najbardziej codziennej, ale jakże pełnej uroku. Utrwalone na kliszy fotograficznej momenty z życia dawnego Zakopanego, twarze ludzi, stroje i pejzaże pozwoliły zwiedzającym na swoistą podróż w czasie. Każde ze zgromadzonych na wystawie zdjęć oddawało szczególny klimat tamtych dni, zachęcało do poszukiwania sfotografowanych miejsc na mapie współczesnego Zakopanego i głębszego poznania historii tego skrawka Polski leżącego u stóp Tatr.

Dzisiaj raz jeszcze zapraszamy do – tym razem wirtualnego - spaceru po starym Zakopanem i wystawie z 2018 roku mu poświęconej. Jej organizatorem było Miasto Zakopane. Partnerem wystawy było Muzeum Tatrzańskie, które udostępniło nam swoje zasoby, za co dziękujemy, a Patronat Narodowy nad wystawą związaną ze Stuleciem Odzyskania Niepodległości objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda i Małżonka Prezydenta Pani Agata Kornhauser-Duda.