Ikona wyboru języka Polski
Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   8.5   0   46.4   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   9.1
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   8.73   10.63
Józefa Piłsudskiego   4.83   6.06
Tytusa Chałubińskiego   4.11   5.13
Zofii i Witolda Paryskich   3.96   5.38
Kuźnice   2.63   3.19
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Czw. 21.11 16:00
Śnieg
-2° / -4° słabe opady śniegu
Pt. 13:00
Śnieg
-3°
Sob. 13:00
Śnieg
-4°
Nd. 13:00
Śnieg
-1°
Pon. 13:00
Zachmurzenie
Wt. 13:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane
Oranment

Galeria Stacja Kultura

Zakopane

Galeria Stacja Kultura Zakopane

Galeria Stacja Kultura Zakopane mieści się na pierwszym piętrze budynku zakopiańskiego dworca kolejowego znajdującego się na ulicy Chramcówki 35.

Dzięki hojności Hrabiego Stanisława Zamoyskiego w roku 1899 ukończono budowę kolei prowadzącej do stolicy polskich Tatr, co pozwoliło na łatwy dostęp pierwszym turystom, którzy w tamtych czasach szukali w Zakopanem głównie czystego powietrza.

W swojej ponad 100-letniej historii kolej była świadkiem przyjazdu i odjazdu milionów turystów, i niezliczonych ludzkich historii.

Budynek ten to nie tylko kolej to także początek i koniec podróży dla wielu osób, myślimy podobnie o naszej galerii, która mamy nadzieję, będzie pierwszą stacją na drodze wielu przyszłych artystów, którzy dzięki nam będą mogli rozwinąć skrzydła i pokazać się przed szeroką publiką.

Zakopane zawsze było miejscem, w którym działali najwybitniejsi z twórców, którzy przyjeżdżali tu z całej Polski, by zdobyć inspiracje i zyskać nową energię do pracy.

Zakopiańskie Centrum Kultury dokłada wszelkich starań, by zadbać o promocje młodych, jednocześnie zachowując regionalnego ducha miasta.

Życie galerii jest nierozerwalnie związane z twórcami żyjącymi w naszym regionie bądź dla których nasz region stanowi źródło inspiracji.

Jesteśmy otwarci na współprace artystyczne i oferujemy naszym twórcom wynagrodzenie ze sprzedaży ich dzieł, chcemy by to miejsce było domem dla wszelkiego rodzaju kreacji i będziemy pracować na to, by Stacja Kultura Zakopane stała się ważnym punktem na mapie artystycznej Podhala.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Przegląd sztuki współczesnej „Młode Zakopane” uroczyście otwarte w Stacji Kultura!

31 maja w galerii Stacja Kultura Zakopane – jednostce ZCK – odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac młodej generacji artystów reprezentujących sztukę współczesną pn. projektu „Młode Zakopane”. Pierwsza edycja projektu ma charakter przeglądu i znamienite Jury zakwalifikowało na wystawę 22 prace w różnych dziedzinach i technikach: malarstwo, rzeźba, fotografia, ceramika, grafika. Wernisaż uświetnił występ Anny Stasińskiej oraz Macieja Cisło. Wystawa jest dostępna dla zwiedzających od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 16:00 i potrwa do końca września br.

W otwarciu wystawy wzięło udział prawie 200 Gości, przywitała ich podczas wernisażu Dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury i pomysłodawczyni projektu „Młode Zakopane" - Beata Majcher.

Dyrektor ZCK zapewniła, iż wystawa jest początkiem współpracy z młodymi artystami, obok organizacji spotkań dot. rynku sztuki, nowych rozwiązań w wystawiennictwie i zarządzaniu w kulturze. Symboliczny początek artystycznej podróży to działania promujące artystów w mediach i wspierające ich np. przez utworzenie galerii ich prac. Planowane są prezentacje projektu w innych miastach, a sama Stacja Kultura powinna stać się dla młodego pokolenia miejscem artystycznych spotkań. Młode Zakopane to także założenie, iż wizerunek Zakopanego tworzą ludzie, ich talenty, kreatywność i pracowitość, młodzi twórcy stają się więc ambasadorami naszego Miasta.

Dyrektor ZCK podziękowała także za udział w pracach jury i doradztwo: Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem, Muzeum Fotografii w Krakowie – MUFO, Muzeum Tatrzańskiemu im. dra T. Chałubińskiego w Zakopanem, Państwowemu Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem, Teatrowi im. St. I. Witkiewicza

Pod wrażeniem prezentowanych prac była Naczelnik Wydziału Kultury Joanna Staszak, która w imieniu Burmistrza Miasta Zakopane zabrała głos podczas wernisażu. Podziękowała również za tak liczną obecność młodym artystom zakopiańskim.

Na otwarciu wystawy obecny był również prof. Jerzy Jędrysiak – Przewodniczący Komisji Kultury, Urzędu Miasta Zakopane, aranżerka wystawy Patrycja Ochman Tarka, Zastępca Dyrektora ZCK ds. artystycznych Lidia Rosińska-Podleśny, Marek Król-Józaga – Dyrektor Liceum Plastycznego oraz Michał Murzyn – Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego.

Autorzy prac otrzymali folder wystawy, spotkania i rozmowy w klubokawiarni Stacja Kultura umilił koncert Ani Stasińskiej i Macieja Cisło. Artyści uczestniczyli również w sesji fotograficznej, której rezultaty będzie można zobaczyć już niedługo m.in. na social mediach Stacji Kultura Zakopane.

Wydarzenie wsparli: Wydawnictwo BOSZ, Góralskie Praliny, Kawiarnia Kawa & Kultura. Szczególne podziękowania kierujemy do obecnych na wernisażu Dziennikarzy mediów lokalnych i ogólnopolskich.

Wydarzenie wsparli: Wydawnictwo BOSZ, Góralskie Praliny, Kawiarnia Kawa & Kultura.


Jury spośród zgłoszonych prac do przeglądu sztuki współczesnej pn. „Młode Zakopane” wyłoniło 22 prace, które są prezentowane w Galerii Stacja Kultura Zakopane. A są to:

Natalia Boczkowska-Janik, „CZARKA PODSTOL”, ceramika – kamionka

Natalia Brzegowy, „RITRATTO DI MATILDE”, malarstwo olejne

Tomasz Bugajski, „CONNECTED TISSUE”, rzeźba

Katarzyna Chramiec, „CHORYZ UROJENIA”, plakat, grafika wektorowa

Karolina Fedorowicz, „W DOMKU”, wypukłodruk, linoryt

Jan Gąsienica-Byrcyn, „GROŃ GRANDMA’S”, olej na płótnie

Katarzyna Głowacka-Koper, „VISION VIII”, akryl na płótnie

Julia Grabowska, „MORSKIE OKO”, linoryt, druk wypukły

Katarzyna Grzesiak, „CZARNY STAW”, olej na płótnie

Oliwia Kunc-Jasińska, „OBIERAJĄCA JABŁKO”, rysunek

Aleksandra Barbara Mordarska, „MATKA”, grafika

Aleksandra Pazdur, „PĘD”, fotografia cyfrowa

Michał Ptak, „UTRACONE 1”, malarstwo na szkle, grafika

Zuzanna Rumian, „CZTERY KOLORY”, malarstwo olejne

Adam Soroczyński, „FOLQ+”, malarstwo akrylowe

Aleksandra Stasik, „POWRÓT DO KORZENI”, sitodruk na bawełnie, druk komputerowy na welurze

Magdalena Stoch, „WARSZAWSKA NOC”, malarstwo olejne

Jacek Styrczula, „FANTASMAGORIA”, część serii, fotografia cyfrowa

Magdalena Wanat-Drobisz, „SHATTERED MEMORIES”, druk cyfrowy, linoryt

Natalia Wirmańska, „MIŁOŚĆ UPORCZYWIE DOBIJAŁA SIĘ DO ICH DRZWI, NIE UDAŁO SIĘ JEJ DOSTAĆ”, rysunek, technika mieszana

Szczepan Wolski, „SUSANNA”, suchoryt + monotypia

Sebastian Zych, „MARTWA NATURA I”, olej na płótnie


Fot. Jan Byczkowski