Galeria Stacja Kultura Zakopane mieści się na pierwszym piętrze budynku zakopiańskiego dworca kolejowego znajdującego się na ulicy Chramcówki 35.
Dzięki hojności Hrabiego Stanisława Zamoyskiego w roku 1899 ukończono budowę kolei prowadzącej do stolicy polskich Tatr, co pozwoliło na łatwy dostęp pierwszym turystom, którzy w tamtych czasach szukali w Zakopanem głównie czystego powietrza.
W swojej ponad 100-letniej historii kolej była świadkiem przyjazdu i odjazdu milionów turystów, i niezliczonych ludzkich historii.
Budynek ten to nie tylko kolej to także początek i koniec podróży dla wielu osób, myślimy podobnie o naszej galerii, która mamy nadzieję, będzie pierwszą stacją na drodze wielu przyszłych artystów, którzy dzięki nam będą mogli rozwinąć skrzydła i pokazać się przed szeroką publiką.
Zakopane zawsze było miejscem, w którym działali najwybitniejsi z twórców, którzy przyjeżdżali tu z całej Polski, by zdobyć inspiracje i zyskać nową energię do pracy.
Zakopiańskie Centrum Kultury dokłada wszelkich starań, by zadbać o promocje młodych, jednocześnie zachowując regionalnego ducha miasta.
Życie galerii jest nierozerwalnie związane z twórcami żyjącymi w naszym regionie bądź dla których nasz region stanowi źródło inspiracji.
Jesteśmy otwarci na współprace artystyczne i oferujemy naszym twórcom wynagrodzenie ze sprzedaży ich dzieł, chcemy by to miejsce było domem dla wszelkiego rodzaju kreacji i będziemy pracować na to, by Stacja Kultura Zakopane stała się ważnym punktem na mapie artystycznej Podhala.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Przegląd sztuki współczesnej „Młode Zakopane” uroczyście otwarte w Stacji Kultura!
31 maja w galerii Stacja Kultura Zakopane – jednostce ZCK – odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac młodej generacji artystów reprezentujących sztukę współczesną pn. projektu „Młode Zakopane”. Pierwsza edycja projektu ma charakter przeglądu i znamienite Jury zakwalifikowało na wystawę 22 prace w różnych dziedzinach i technikach: malarstwo, rzeźba, fotografia, ceramika, grafika. Wernisaż uświetnił występ Anny Stasińskiej oraz Macieja Cisło. Wystawa jest dostępna dla zwiedzających od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 16:00 i potrwa do końca września br.
W otwarciu wystawy wzięło udział prawie 200 Gości, przywitała ich podczas wernisażu Dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury i pomysłodawczyni projektu „Młode Zakopane" - Beata Majcher.
Dyrektor ZCK zapewniła, iż wystawa jest początkiem współpracy z młodymi artystami, obok organizacji spotkań dot. rynku sztuki, nowych rozwiązań w wystawiennictwie i zarządzaniu w kulturze. Symboliczny początek artystycznej podróży to działania promujące artystów w mediach i wspierające ich np. przez utworzenie galerii ich prac. Planowane są prezentacje projektu w innych miastach, a sama Stacja Kultura powinna stać się dla młodego pokolenia miejscem artystycznych spotkań. Młode Zakopane to także założenie, iż wizerunek Zakopanego tworzą ludzie, ich talenty, kreatywność i pracowitość, młodzi twórcy stają się więc ambasadorami naszego Miasta.
Dyrektor ZCK podziękowała także za udział w pracach jury i doradztwo: Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem, Muzeum Fotografii w Krakowie – MUFO, Muzeum Tatrzańskiemu im. dra T. Chałubińskiego w Zakopanem, Państwowemu Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem, Teatrowi im. St. I. Witkiewicza
Pod wrażeniem prezentowanych prac była Naczelnik Wydziału Kultury Joanna Staszak, która w imieniu Burmistrza Miasta Zakopane zabrała głos podczas wernisażu. Podziękowała również za tak liczną obecność młodym artystom zakopiańskim.
Na otwarciu wystawy obecny był również prof. Jerzy Jędrysiak – Przewodniczący Komisji Kultury, Urzędu Miasta Zakopane, aranżerka wystawy Patrycja Ochman Tarka, Zastępca Dyrektora ZCK ds. artystycznych Lidia Rosińska-Podleśny, Marek Król-Józaga – Dyrektor Liceum Plastycznego oraz Michał Murzyn – Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego.
Autorzy prac otrzymali folder wystawy, spotkania i rozmowy w klubokawiarni Stacja Kultura umilił koncert Ani Stasińskiej i Macieja Cisło. Artyści uczestniczyli również w sesji fotograficznej, której rezultaty będzie można zobaczyć już niedługo m.in. na social mediach Stacji Kultura Zakopane.
Wydarzenie wsparli: Wydawnictwo BOSZ, Góralskie Praliny, Kawiarnia Kawa & Kultura. Szczególne podziękowania kierujemy do obecnych na wernisażu Dziennikarzy mediów lokalnych i ogólnopolskich.
Wydarzenie wsparli: Wydawnictwo BOSZ, Góralskie Praliny, Kawiarnia Kawa & Kultura.
Jury spośród zgłoszonych prac do przeglądu sztuki współczesnej pn. „Młode Zakopane” wyłoniło 22 prace, które są prezentowane w Galerii Stacja Kultura Zakopane. A są to:
Natalia Boczkowska-Janik, „CZARKA PODSTOL”, ceramika – kamionka
Natalia Brzegowy, „RITRATTO DI MATILDE”, malarstwo olejne
Tomasz Bugajski, „CONNECTED TISSUE”, rzeźba
Katarzyna Chramiec, „CHORYZ UROJENIA”, plakat, grafika wektorowa
Karolina Fedorowicz, „W DOMKU”, wypukłodruk, linoryt
Jan Gąsienica-Byrcyn, „GROŃ GRANDMA’S”, olej na płótnie
Katarzyna Głowacka-Koper, „VISION VIII”, akryl na płótnie
Julia Grabowska, „MORSKIE OKO”, linoryt, druk wypukły
Katarzyna Grzesiak, „CZARNY STAW”, olej na płótnie
Oliwia Kunc-Jasińska, „OBIERAJĄCA JABŁKO”, rysunek
Aleksandra Barbara Mordarska, „MATKA”, grafika
Aleksandra Pazdur, „PĘD”, fotografia cyfrowa
Michał Ptak, „UTRACONE 1”, malarstwo na szkle, grafika
Zuzanna Rumian, „CZTERY KOLORY”, malarstwo olejne
Adam Soroczyński, „FOLQ+”, malarstwo akrylowe
Aleksandra Stasik, „POWRÓT DO KORZENI”, sitodruk na bawełnie, druk komputerowy na welurze
Magdalena Stoch, „WARSZAWSKA NOC”, malarstwo olejne
Jacek Styrczula, „FANTASMAGORIA”, część serii, fotografia cyfrowa
Magdalena Wanat-Drobisz, „SHATTERED MEMORIES”, druk cyfrowy, linoryt
Natalia Wirmańska, „MIŁOŚĆ UPORCZYWIE DOBIJAŁA SIĘ DO ICH DRZWI, NIE UDAŁO SIĘ JEJ DOSTAĆ”, rysunek, technika mieszana
Szczepan Wolski, „SUSANNA”, suchoryt + monotypia
Sebastian Zych, „MARTWA NATURA I”, olej na płótnie
Fot. Jan Byczkowski