Całoroczna kolej linowo-terenowa z Zakopanego na Gubałówkę, na Pogórze Spisko-Gubałowskie. Producentem pierwszych wagonów był Von Roll Berno ze Szwajcarii, natomiast obecnie eksploatowanych Garaventa i Mostostal Czechowice. Operatorem kolei są Polskie Koleje Linowe S.A.
Gubałówka to najbardziej znany szczyt, znajdujący się na terenie stolicy Polskich Tatr - Zakopanego. Wystarczą 3,5 minuty aby znaleźć się na wysokości 1122 m n.p.m, dzięki kolejce linowo-torowej, która w ciągu godziny przewozi około 2000 osób. Ze szczytu Gubałówki rozciąga się widok na niezwykłą panoramę Zakopanego i Tatr.
Historia
Kolej linowo-terenowa „Gubałówka” zbudowana została na zlecenie Ligi Popierania Turystyki, jako druga w Polsce po kolei linowo-terenowej „Góra Parkowa” w Krynicy-Zdroju. Budowę rozpoczęto w lipcu, a uruchomiono 20 grudnia 1938 r., po zaledwie 168 dniach budowy.
Ostatnią całkowitą modernizację zakończono 15 grudnia 2001 roku. Jest to kolej z dwoma wagonami, na jednym torze z mijanką pośrodku trasy. Nowoczesne wagony z przeszklonym dachem umożliwiają podczas przejazdu oglądanie panoramy Tatr. Tabor kolei sprzed modernizacji w 2001 r. został wykorzystany do adaptacji dawnego wyciągu szybowcowego i budowę kolei linowo-terenowej „Żar” z Międzybrodzia Żywieckiego.
Kontakt
ul. Na Gubałówkę
34-500 Zakopane
tel. +48 18 20 20 300
bok@pkl.pl
www.pkl.pl/gubalowka