Adam Doleżuchowicz (1923-2001) Urodził się w Zakopanem. Ojciec Stanisław był rzeźbiarzem, matka Magdalena – pracownikiem fizycznym. Po II wojnie Światowej pracował jako rzeźbiarz, projektant w Zakopiańskich Warsztatach Wzorcowych. W 1974 roku został przyjęty do Stowarzyszenia Twórców Ludowych (sekcja rzeźby), a w 1986 do sekcji literatury ludowej. Był znanym muzykantem.
Ewelina Pęksowa (1923-2015) Urodziła się w Zakopanem. Od rodziców przejęła zainteresowanie sztuką ludową. Ojciec - Stanisław Zubek - rzeźbił i ozdabiał mieszkanie stylowymi sprzętami do późnych lat swego życia. Artystka po wyjściu za mąż za Władysława Pęksę w latach 50. XX wieku zaczęła rzeźbić – Madonny, szopki, kapliczki, odkrywała drewno i różne sposoby malowania na nim .
Jan Kosiński (1931-2013) Artysta plastyk urodzony w Zakopanem. Ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem pod kierunkiem Antoniego Kenara a następnie Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (1959). W latach 1963-2002 był nauczycielem w Tatrzańskim Centrum Kultury i Sztuki „Jutrzenka” w Zakopanem. Uprawiał malarstwo na szkle o tematyce góralskiej i sakralnej.
Władysław Walczak-Baniecki (1934-2011) Urodził się w Kościelisku, mieszkał w Zakopanem. Zaczął malować w roku 1962 i stworzył własną technikę malowania. Pod wpływem malarstwa tradycyjnego artysta zwrócił się w stronę typowo podhalańskiej tematyki świątków i scen zbójnickich. Szczególnie ciekawe jest tworzenie cyklów kolorystycznych, przechodzenie od barw pastelowych do ostrych, co stwarza niepowtarzalny styl jego dzieł. Emanuje z niego prostota i ciepło. Należał do najbardziej cenionych twórców Podhala.
Zdzisław Walczak (1926-2001) Urodził się w Zakopanem, pracował w Zakopiańskich Warsztatach Wzorowych „Cepelia”, zajmując się zdobnictwem w drewnie. W wolnych chwilach rysował z natury i stopniowo opanowywał różne techniki malarskie. Obrazy na szkle tworzył od 1968 roku. Wypracował bardzo charakterystyczna kreskę, która - wedle Aleksandra Błachowskiego - w zależności od tematu bywa spokojna i lapidarna, bądź dynamiczna, a czasem wręcz zbliżona do groteski czy karykatury.
Zofia Fortecka Mieszka i tworzy w Zakopanem. Dom i pracownia artystki znajdują się na Krzeptówkach, gdzie od pokoleń budowali swoje siedziby jej przodkowie z góralskich rodów Stopków i Krzeptowskich. W 1951 roku ukończyła zakopiańskie liceum im. Oswalda Balzera i wyjechała do Wrocławia, gdzie studiowała w Wyższej Szkole Rolniczej. Po powrocie do Zakopanego podjęła pracę związaną z administrowaniem rolnictwem. Następnie przez 25 lat pracowała w Podhalańskiej Spółdzielni Mleczarskiej .