Stała ekspozycja malarstwa na szkle zakopiańskich twórców
Malarstwo na szkle to element tradycji, który fascynuje wielu turystów z kraju i zagranicy. Dzięki stworzeniu stałej ekspozycji w otwartym niecałe dwa lata temu Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór, Zakopane zyskało możliwość zaprezentowania bogatej kolekcji prac artystów ludowych wykonanych właśnie techniką witrochromii.
Idea stworzenia w Zakopanem kolekcji malarstwa na szkle była marzeniem śp. Eweliny Pęksowej. Ta znakomita i uznana artystka ludowa miała świadomość, jak cenne jest niezwykłe dziedzictwo kulturowe witrochromii na Podhalu. W naszych rozmowach wątek ten przewijał się przez wiele lat. Pani Ewelina zmarła 12 czerwca 2015 roku. Kiedy zapadła decyzja burmistrza miasta Zakopane Leszka Doruli o powołaniu do życia Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór wiedziałam, że jest to moment, w którym może się spełnić to wieloletnie marzenie śp. Eweliny Pęksowej, a Opatrzność w moje ręce złożyła to zadanie. Stworzenie stałej kolekcji zakopiańskiego malarstwa na szkle, mieszczącej się w zabytkowej, odnowionej willi Czerwony Dwór stało się priorytetem i w momencie otwarcia Centrum w dniu 16 sierpnia 2018 roku można już było zobaczyć reprezentacyjne prace Eweliny Pęksowej (1923-2015), Władysława Walczaka-Banieckiego (1934-2011), Zdzisława Walczaka (1926-2001), Jana Kosińskiego (1931-2013), Adama Doleżuchowicza (1923-2001). Stopniowo kolekcja powiększyła się o prace Andrzeja Gałka (1916-1933), Janiny Czech-Kapłanowej (1916-2005), Heleny Roj-Ciaptakowej (1924-1968), Marii Veltuzen (1910-2005), Jana Fudali (1951-2008), Ewy Fajkosz (1929-2003), Pawła Karaska (1930-2010). Swoje prace użyczyli też żyjący artyści zakopiańscy. W kolekcji stałej Czerwonego Dworu zobaczyć więc można prace Barbary Banieckiej-Dziadzio, Bogdana Dziadzio, Marii Gąsienicy-Gładczan, Zofii Forteckiej, Magdaleny Forteckiej, Bożeny Doleżuchowicz Mickiewicz , Krzysztofa Karaska, Marty Walczak Stasiowskiej, Zofii Majerczyk-Owczarek, Zofii Stokowskiej.
Malarstwo na szkle, bogactwo i różnorodność tej charakterystycznej dla Podhala żywej dziedziny sztuki, to element tradycji, który fascynuje wielu turystów z kraju i zagranicy. Budowanie stałej kolekcji malarstwa na szkle to proces wieloletni. Pozyskiwanie dzieł odbywa się nie tylko poprzez zakup czy użyczenie. Dwa obrazy autorstwa Heleny Roj-Ciaptakowej udało się pozyskać z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, część kolekcji pochodzi z dawnych zbiorów Urzędu Miasta Zakopane. Twórcy zbioru mają świadomość, że nie zostały przedstawione wszystkie osoby zajmujące się witrochromią w Zakopanem, oraz że w przyszłości zbiór winien zostać rozszerzony także o artystów z terenu całego Podhala.
(MW)